Off-road na południu Krety

Na naszych off-road'owych wyprawach odkryjesz dziką stronę południowej Krety, poznasz prawdziwe życie jej mieszkańców i dotrzesz do najlepszych plaż Morza Libijskiego.

gocretesafari_photo_2_edited.jpg
WhatsApp Image 2021-06-09 at 11.09.13.jpeg

AGIOFARAGGO

wtorek, czwartek, sobota

Rozpoczynamy naszą podróż trasą winnic. Wioski, które będziemy mijać, słyną z wielu lokalnych odmian winorośli i znakomitych win, a na naszej drodze znajduje się wiele znakomitych kreteńskich winnic.

Nasz pierwszy przystanek znajduje się w miejscowości AGIOS THOMAS na wysokości 760 metrów, której historia sięga 1371 roku. We wsi znajdują się kościoły bizantyjskie, ruiny akweduktu z tego samego okresu oraz grobowce z czasów rzymskich.

Jadąc dalej w dół przekroczymy dolinę MESSARA i podążając trasą przez gaje oliwne dotrzemy do KLASZTORU ODIGITRIA, jednego z najsłynniejszych klasztorów Krety, którego historia sięga XIV wieku. Będziesz zachwycony pięknem klasztoru i będziesz miał okazję odwiedzić muzeum z przedmiotami codziennego życia Kreteńczyków.

Podążając piękną szutrową drogą dojeżdżamy do wejścia do wąwozu AGIOFARAGGO i zaczynamy krótką wędrówkę pieszą. Spacerując wąwozem (o prawie zerowym stopniu trudności) będziesz miał okazję zobaczyć wypasane półdziko owce i kozy, które są przepiękne i absolutnie nieszkodliwe. Po 20 minutach spaceru znajdziesz się na plaży z drobnymi kamykami, która na pewno Cię oczaruje. To raj południowej Krety.

Po kąpieli w krystalicznie czystych wodach morza Libijskiego, spacerze powrotnym wąwozem i powrotem drogą szutrową, docieramy do MATALI, słynnej wioski południowej Krety, w której w latach 70-tych żyli hippisi. Będziesz mieć czas wolny, aby podziwiać piękno wioski i odwiedzić słynne jaskinie hippisów.

Do hotelu wracamy również malowniczą trasą. Ta podróż zadziwi Cię i wypełni obrazami, które pozostaną z Tobą na całe życie.

Cena:

80 E/os. dorosła
60 E/dziecko

WhatsApp Image 2021-06-09 at 11.01.38.jp

SARAKINA

środa, niedziela

Na tej trasie eksplorujemy południowo-wschodnią Kretę. Udajemy się w stronę Agios Nikolaos i zatrzymujemy się w tradycyjnej wiosce KRITSA, jednej z najsłynniejszych wiosek Krety z jej wąskimi malowniczymi uliczkami i tradycyjnymi sklepami.

Następnie jadąc piękną trasą ze wspaniałymi widokami i docieramy do płaskowyżu KATHARO na wysokości 1250 metrów, gdzie zatrzymujemy się na kawę w tradycyjnej kawiarni. Przekraczamy las SELAKANO i trafiamy do wąwozu SARAKINA, który zaskoczy Cię swoim pięknem.

Po przepysznym posiłku w lokalnej tawernie ruszamy w dalszą część naszej podróży i docieramy do najbardziej wysuniętego na południe krańca wschodniej Krety, wioski MYRTOS z niesamowitą plażą, na której można popływać w krystalicznie czystych wodach MORZA LIBIJSKIEGO.

Wracając piękną trasą docieramy do Twojego hotelu. Trasa ta zapewni Ci najlepsze wspomnienia!

Cena:

80 E/os. dorosła

60 E/dziecko

WhatsApp Image 2021-06-09 at 11.15.35.jp

TRIPITI

wtorek, sobota

Dzięki tej trasie odkryjesz dziką stronę południowej Krety i dotrzesz do jednej z najlepszych plaż z krystalicznie czystą wodą.

Naszym pierwszym przystankiem jest wioska AGIOS MYRONAS, gdzie będziesz mieć okazję zobaczyć z bliska cudowną wodę, tryskającą od wieków ze źródła świętego Myrona.

Następnie dotrzemy do wioski PRINIAS, gdzie odwiedzisz „rakokazano” (miejsce produkcji kreteńskiej wódki, zwanej raki lub tsikoudia) i zobaczysz proces produkcji tego słynnego kreteńskiego napitku, który oczywiście spróbujemy wraz z lokalnych przysmakami.

Jadąc dalej przepiękną trasą docieramy do podnóża gór ASTEROUSIA i wspinamy się na wysokość 850 metrów. To tu zaczyna się naprawdę dzika strona południowej Krety, a tutejsze krajobrazy są urzekające i wręcz marzycielskie.

Jadąc szutrowymi drogami przekraczamy przepiękny wąwóz TRIPITI i trafiamy na jedną z piękniejszych plaż południowej Krety z niezwykle czystymi wodami, w których możemy zażyć kąpieli. Następnie będziemy rozkoszować się niesamowitym posiłkiem w lokalnej tawernie.

W drodze powrotnej, równie piękną trasą docieramy do wioski AGIOS THOMAS, gdzie zobaczymy rzymskie grobowce oraz kościoły bizantyjskie… i z tymi niezwykłymi obrazami w naszej pamięci dotrzemy do hotelu. Ta trasa na długo zapadnie Ci w pamięć, jako najlepsze wspomnienia dzikiej i nieznanej Krety!

Cena:

80 E/os. dorosła

60 E/dziecko

WhatsApp Image 2021-06-09 at 11.17.40.jpeg

TAJEMNICZE POŁUDNIE

poniedziałek, środa i piątek

Tradycyjne wioski, Niesamowite kaniony, Unikalne wodospady i   Krystalicznie czyste morza

Dzięki tej trasie poznacie tajemnice południowej Krety i będziecie zachwyceni jej pięknem. To połączenie eksploracji na lądzie i morzu.

Odkrywamy unikalne tradycyjne wioski, odwiedzamy muzea folklorystyczne, podziwiamy zapierające dech w piersiach widoki i doświadczamy dzikiego piękna kreteńskich gór z przepięknymi kanionami, robimy zdjęcia wyjątkowego wodospadu i relaksujemy się w spokojnych, błękitnych wodach Morza Libijskiego.

Nasz pierwszy przystanek znajduje się w tradycyjnej wiosce, gdzie odwiedzimy rodzinny zakład garncarski oraz będziemy mieli okazję zobaczyć wszystko z bliska.
Następnie pojedziemy do kolejnej małej wioski, gdzie odwiedzimy tradycyjny młyn oliwny i winnicę oraz dowiemy się, jak produkuje się kreteńską oliwę z oliwek i mocny kreteński napój alkoholowy, raki, oraz będziemy mogli wszystkiego spróbować.

Następnie zwiedzimy znaną wioskę Viannos, gdzie będziemy mogli zapoznać się z architekturą ostatniego stulecia na Krecie i tradycyjnym stylem życia mieszkańców Krety. Będziemy mieli okazję odwiedzić lokalne muzeum Viannos i napić się kawy pod ogromnym wieloletnim platanem.
 
Kolejna atrakcja to trasa drogą terenową, porywające piękno gór i kanionów oraz niesamowite widoki miejsc, gdzie gniazdują m.in. sępy. Po spacerze dotrzemy do miejsca, gdzie spotykają się dwa kaniony prowadzące do wodospadu.

Następnie docieramy do plaży na południu Krety, gdzie będziemy mieli okazję cieszyć się kąpielą w krystalicznie czystej i turkusowej wodzie.

Po kąpieli zjemy lunch w lokalnej tawernie i pełni wrażeń i kreteńskich smaków wrócimy do hotelu.

Cena:

80 E/os. dorosła

60 E/dziecko

lassithi plateau windmills_edited.jpg

LASITHI

poniedziałek, środa, piątek

Na tej wyprawie poznasz centralną część wschodniej Krety i przejedziesz dwa płaskowyże, docierając do wysokości 1150 metrów nad poziomem morza. Dowiesz się wielu rzeczy dotyczących lokalnej mitologii i otrzymasz mnóstwo informacji o Krecie i stylu życia jej mieszkańców.

Podążając piękną trasą przez bujne gaje oliwne, dotrzemy do ruin rzymskiego akweduktu w LYTTOS, a następnie zatrzymamy się w tradycyjnej wiosce KASTAMONITSA, gdzie napijemy się kawy w lokalnej tradycyjnej kawiarni, tzw. kafenionie. Będziesz miał okazję pospacerować wąskimi uliczkami wioski i poznać tradycję architektoniczną środkowej Krety.

Zaraz potem rozpoczniemy podróż szutrowymi drogami podziwiając wspaniałe widoki i mijając klasztor AGIA ANNA dotrzemy do płaskowyżu LIMNAKARO na wysokości 1150 m n.p.m., gdzie poznasz tradycję tzw. mitato, kamiennych schronień budowanych przez miejscowych pasterzy. Widok stamtąd jest niesamowity.

Naszym następnym przystankiem jest JASKINIA ZEUSA ponad wioską PSYCHRO, w której według mitologii urodził się najważniejszy z bogów greckich (wstęp kosztuje 6 euro).

Zaraz po wizycie w jaskini będziesz mógł cieszyć się autentycznym posiłkiem, typowym dla tradycyjnej kuchni kreteńskiej, w jednej z najlepszych lokalnych tawern.

Następnie podążymy przez SELI, gdzie z pewnością zachwyci Cię lokalny krajobraz, a zdjęcia które zrobisz z tego miejsca, będą najlepszymi z Twoich wakacji.

Potem jadąc w stronę morza dotrzemy do tradycyjnej wioski KRASI z jej 2000-letnim ogromnym platanem i naturalnym źródłem, którego historia sięga starożytności.

W końcu piękną trasą wracamy do hotelu. Ten dzień będzie pełen niespodzianek i na pewno zapewni przepiękne wspomnienia na resztę życia.

Cena:

80 E/os. dorosła

60 E/dziecko

Cena

Dorośli - 80€
Dzieci (3-12 lat) - 60€
Dzieci (0-2 lat) - 0

 

  • transfer samochodem terenowym z doświadczonym kierowcą 

  • polski/angielski/niemiecki przewodnik

  • śniadanie w tradycyjnym kreteńskim stylu w kafenionie

  • obiad w tradycyjnej tawernie

  • plażowanie (nie dotyczy trasy na płaskowyż Lasithi)

Co zabrać?: strój kąpielowy, wygodne buty, krem z filtrem, czapka, aparat, dobry humor

 

Aby zarezerwować wypełnij formularz zgłoszeniowy klikając przycisk "Rezerwacja" 

* wycieczka realizowana przez podwykonawcę, lokalne biuro
obsługujące transfer, a także dysponujące
własnymi angielsko- lub niemieckojęzycznymi przewodnikami