• Holidea - wycieczki Kreta

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ - Grudzień i Święta w Grecji

Zaktualizowano: 9 lut

🎄 ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ, czyli Boże Narodzenie zbliża się coraz to większymi krokami i również na Krecie czuć już niewątpliwie magię nadchodzących Świąt.

W Iraklionie, stolicy Krety, pierwsze świąteczne akcenty można dostrzec już teraz na Placu Wolności (Πλατεία Ελευθερίας) mieniącym się, jak co roku tysiącem barw i jeszcze większą ilością atrakcji dla dzieci.🎄 Nie brak tu domku Świętego Mikołaja, jego białych sani, lodowiska, pastelowej karuzeli czy też świąteczny kramików, które kuszą bożonarodzeniowymi smakołykami. Tam właśnie znajdziemy smaczne, że palce lizać Melomakarona i Kurabiedes, czyli tradycyjne greckie świąteczne łakocie.

🍯🌰Melomakarona (Μελομακάρονα), to kruche ciasteczka z dodatkiem miodu, posypane orzechami i oblane czekoladą lub syropem.

🧆🥖Kurabiedes (Κουραμπιέδες), to ciasteczka maślane z migdałami obsypane cukrem pudrem.

Od początku grudnia w każdym domu na Krecie unosi się zapach tych charakterystycznych słodyczy.


🎄 W wigilię Bożego Narodzenia, na próżno wypatrywać na Krecie Świętego Mikołaja. Tu raczej, zgodnie ze słowami popularnej piosenki, za rogiem czai się tylko „Anioł z Bogiem”.


🎄 Ze Świętym Mikołajem (Άγιος Νικόλαος) na Krecie związane jest malownicze miasteczko na wschodniej części wyspy noszące jego imię, Agios Nikolaos. Znajdziecie tam słynne jezioro Voulismeni i niezapomnianą atmosferę. Święty Mikołaj w Grecji to też patron rybaków i żeglarzy. Jego święto obchodzi się 6 grudnia, w Grecji natomiast dla odmiany prezenty roznosi Św. Wasili (Άγιος Βασίλης), i to nie 24 grudnia, ale w Nowy Rok, kiedy to obchodzi swoje imieniny.


🎄 Święty Wasili to postać historyczna. Żył w IV w i wsławił się tym, że rozdał biednym i ubogim cały swój majątek. Ponadto znany był z tego, że wybudował kilka szpitali i domów dla bezdomnych. W greckiej tradycji Święty Wasili jest bardzo ważny i wciąż żyje w sercach i pamięci Greków, którzy aby tradycji stało się zadość, podtrzymują ten zwyczaj i w Nowy Rok nie tylko rozdają sobie prezenty, ale robią co tylko w ich mocy, aby obdarzyć bliskich i dzieci miłością, szczęściem i nadzieją, bo tak jak mówią: „Święty Wasili istnieje dopóki trwa życie i jest nadzieja, miłość i dobro w naszych sercach”.


🎄 Choinka bożonarodzeniowa też nie gra tu głównej roli, gdyż na Krecie i pozostałych greckich wyspach tradycyjną i jedną z najważniejszych ozdób świątecznych są przystrojone światełkami statki ⛵ Jest to nawiązanie do tego, jak ważną rolę odgrywało i nadal odgrywa w życiu Greków morze.


🎄 Oczywiście podczas świąt Grecy potrafią sobie doskonale umilić czas w rodzinnym gronie. W odświętnych strojach i z uśmiechem na twarzy oczekują na gości. Zgodnie z tradycją o dobry nastrój przede wszystkim dbają panie domu, które zadają sobie niemały trud aby sprostać wymaganiom i zaspokoić mniej lub bardziej wyszukane podniebienia. Tradycyjnie stoły uginają się pod ogromną ilością dań.


🎄 Dodatkowo ten wyjątkowy nastrój przepełniony pięknem, miłością, serdecznością, ale też wybaczeniem i zgodą, dopełniają kolędnicy, którzy gromkim głosem i wesołą muzyką sprawiają, że magia świąt dotyka wszystkie zmysły.


🎄 Na zakończenie chcemy wam życzyć, aby ten wyjątkowy czas w roku, wypełniony był życzliwością i poczuciem szczęścia 🎅🏽

A w świąteczny klimat wprowadzi Was piosenka greckiej gwiazdy:

https://m.youtube.com/watch?v=4y5OxVoHLjE


Καλα χριστουγεννα 🎄🎅🏽🕯️⛄🎄

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie