• Holidea - wycieczki Kreta

Ile wysp liczy Grecja?

Zaktualizowano: 9 lut

Greckie wyspy cieszą się niezwykłą popularnością wśród turystów greckich i zagranicznych dzięki specyficznemu mikroklimatowi, zapierającym dech w piersi widokom i niepowtarzalnym zabytkom.


Niejednokrotnie turyści odwiedzający nasze biuro zastanawiają się ile tak naprawdę wysp liczy Grecja. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ różne źródła podają inne dane. Zgodnie z szacunkami Greckiej Organizacji Turystycznej, na ziemi greckiej znajduje się aż 6000 wysp i wysepek rozrzuconych po Morzu Egejskim i Morzu Jońskim, z których tylko 227 jest zamieszkałych. Jest to naprawdę wyjątkowe zjawisko w skali europejskiej.

Wyspa Skiathos
Wyspa Skiathos i jej piękne, złote plaże

Grecki archipelag obejmuje 7500 km wybrzeża o łącznej długości 16 000 km i charakteryzuje się bardzo zróżnicowanym krajobrazem. Można tu podziwiać plaże ciągnące się przez wiele kilometrów, osłonięte zatoki i zatoczki, piaszczyste plaże z wydmami, plaże kamieniste, jaskinie o stromych zboczach, czy plaże pokryte ciemnym piaskiem, typowym dla gleby wulkanicznej.


Wiele z greckich plaż zostało wyróżnionych niebieską flagą w ramach europejskiego Programu Błękitne Flagi. W lazurowych wodach można nie tylko pływać, ale też nurkować, żeglować, czy surfować – warunki do sportów wodnych są tutaj idealne.


Niektóre z najstarszych cywilizacji europejskich, np. cywilizacje cykladzkie, czy minojskie, rozwinęły się na greckich wyspach, dlatego też na wyspach znajduje się wiele wykopalisk.


Większość wysp greckich znajduje się na Morzu Egejskim i dzieli się na siedem grup:

- Kreta z takimi kurortami, jak Chania, Rethymno, Heraklion i Lasithi;

- Dodekanez, czyli m.in. Kos, Rodos, czy Symi,

- osławione przez Maanam Cyklady, stanowiące grupę 56 wysp, ze światowej sławy kurortami Mykonos, Paros, czy Santorini, jak również „Mniejsze Cyklady” obejmujące Donousa, Irakleia, Koufonisia i Schinousa

- Wyspy Sarońskie

- Wyspa Evia

- Sporady ze słynną wyspą Skiathos

- Północno-wschodnie wyspy Morza Egejskiego, m.in. Ikaria, Lesbos, Samos, czy Chios.


Na Morzu Jońskim jest tylko jeden kompleks wysp obejmujący m.in. Zakynthos, Korfu, Kefalonię, czy Lefkadę, znajdujące się naprzeciwko południowego Peloponezu.


Antipaxi, Ereikoussa, Kalamos, Kastos, Mathraki, Meganissi, Othoni, Skorpios, Strofades to mniejsze wysepki Morza Jońskiego.


Wyspy Gavdos położone na południe od Krety, Elafonissos w Zatoce Lakońskiej i Trizonia w Zatoce Korynckiej nie tworzą grupy wysp, ale cechuje je niezrównane naturalne piękno.


Niewielu Greków, a tym bardziej turystów w ciągu życia zdąży odwiedzić choć połowę z tych fascynujących wysp greckiego archipelagu, jednak ze względu na ich piękno i niepowtarzalne krajobrazy co roku powracają, aby odkryć choć kilka nowych miejsc.


#6000wysp #227zamieszkałychWysp #greckieWyspy #travelChallenge

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie