Szukaj
  • Holidea - wycieczki Kreta

Ile wysp liczy Grecja?

Greckie wyspy cieszą się niezwykłą popularnością wśród turystów greckich i zagranicznych dzięki specyficznemu mikroklimatowi, zapierającym dech w piersi widokom i niepowtarzalnym zabytkom.


Niejednokrotnie turyści odwiedzający nasze biuro zastanawiają się ile tak naprawdę wysp liczy Grecja. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ różne źródła podają inne dane. Zgodnie z szacunkami Greckiej Organizacji Turystycznej, na ziemi greckiej znajduje się aż 6000 wysp i wysepek rozrzuconych po Morzu Egejskim i Morzu Jońskim, z których tylko 227 jest zamieszkałych. Jest to naprawdę wyjątkowe zjawisko w skali europejskiej.

Wyspa Skiathos
Wyspa Skiathos i jej piękne, złote plaże

Grecki archipelag obejmuje 7500 km wybrzeża o łącznej długości 16 000 km i charakteryzuje się bardzo zróżnicowanym krajobrazem. Można tu podziwiać plaże ciągnące się przez wiele kilometrów, osłonięte zatoki i zatoczki, piaszczyste plaże z wydmami, plaże kamieniste, jaskinie o stromych zboczach, czy plaże pokryte ciemnym piaskiem, typowym dla gleby wulkanicznej.


Wiele z greckich plaż zostało wyróżnionych niebieską flagą w ramach europejskiego Programu Błękitne Flagi. W lazurowych wodach można nie tylko pływać, ale też nurkować, żeglować, czy surfować – warunki do sportów wodnych są tutaj idealne.


Niektóre z najstarszych cywilizacji europejskich, np. cywilizacje cykladzkie, czy minojskie, rozwinęły się na greckich wyspach, dlatego też na wyspach znajduje się wiele wykopalisk.


Większość wysp greckich znajduje się na Morzu Egejskim i dzieli się na siedem grup:

- Kreta z takimi kurortami, jak Chania, Rethymno, Heraklion i Lasithi;

- Dodekanez, czyli m.in. Kos, Rodos, czy Symi,

- osławione przez Maanam Cyklady, stanowiące grupę 56 wysp, ze światowej sławy kurortami Mykonos, Paros, czy Santorini, jak również „Mniejsze Cyklady” obe