Szukaj
  • Holidea - wycieczki Kreta

Klasztory na Krecie

Kreta słynie na całym świecie ze wspaniałych klasztorów bizantyjskich, z wyjątkowymi freskami i ikonami. Turyści co roku przybywają na wyspę, aby podziwiać ponadczasową sztukę sakralną jednego z najstarszych kościołów założonych przez św. Pawła w Europie.


klasztor Agia Triada
widok na zjawiskowy klasztor Agia Triada

Katedry na Krecie


Kreta jest pełna pięknych klasztorów, kaplic i kościołów, słynących ze wspaniałych malowideł ściennych i ikon z lat 961 do 1204. Znajduje się tutaj około 300 kościołów, rozsianych po całej wyspie. Jest to jeden z wielu powodów, dla których stanowi ona cel wycieczek miłośników turystyki alternatywnej i sakralnej.

Kreta, wyspa o długiej i interesującej historii, zawsze była miejscem znanym z duchowości i religijności. Potwierdzają to liczne zabytki zachowane po dziś dzień.


Prawosławie – religia dominująca na wyspie


Kreteńczycy są bardzo religijni i większość miejscowej ludności to prawosławni chrześcijanie. Kreta była wielokrotnie w swej historii okupowana przez obcokrajowców, którzy usiłowali stłumić ortodoksyjną wiarę miejscowej ludności, jednak działania te za każdym razem miały odwrotny skutek i tylko wzmacniały wiarę Kreteńczyków. Pobożność i oddanie Bogu mają odzwierciedlenie w niezliczonych klasztorach powstałych na wyspie. Pielgrzymi i miłośnicy sztuki sakralnej przybywają na wyspę licznie co roku, aby podziwiać nie tylko wyjątkowy styl architektoniczny zachowanych budowli, ale także wyjątkowe freski.


Duchowa i kulinarna podróż po Krecie