• Holidea - wycieczki Kreta

Kreta – 10 najważniejszych atrakcji turystycznych

Zaktualizowano: 28 maj 2019

Największa grecka wyspa kusi wielowiekową, niezwykłą historią, mieszanką wielu kultur, przepięknymi plażami i atrakcjami dla rożnych grup turystów. Kto raz spędzi wakacje na Krecie, z pewnością powróci tu jeszcze na niejeden urlop. Aby dobrze poznać wyspę, nie wystarczy bowiem nawet kilkanaście dni wakacji.Jeśli wybierasz się na urlop na Kretę, warto już przed wyjazdem zrobić sobie plan zwiedzania, biorąc pod uwagę czas, sposób poruszania się po wyspie oraz możliwości finansowe. Z wielu kreteńskich atrakcji można bowiem korzystać bezpłatnie, jednak nie brakuje też miejsc, do których można wejść jedynie za opłatą. Przedstawiamy 10 najciekawszych atrakcji na Krecie, dzięki którym urlop na wyspie pozostawi niezapomniane wspomnienia i piękne pamiątkowe zdjęcia.


Spinalonga


Niewielka, urokliwa wyspa położona kilka kilometrów od wybrzeży Krety to miejsce łączące w sobie piękno natury z dosyć smutną historią. To właśnie tutaj znajdowała się ostatnia w Europie kolonia trędowatych. Wyspa jest jednym z głównych kierunków wycieczek turystów wypoczywających na Krecie. Choć zachwyca urokiem, jest całkowicie opuszczona.


Pałac w Knossos


Doskonale zachowany, monumentalny pałac w Knossos to pozostałość po dawnych władcach wyspy – Minojczykach. Według greckiej mitologii, to właśnie pod pałacem miał się znajdować labirynt, w którym uwięziono pół-człowieka, a pół-byka Minotaura.


Laguna Balos


Choć jest to miejsce atrakcyjne turystycznie, nie ma tu tłumów. Przede wszystkim dlatego, że nie da się tu dotrzeć autokarem strony lądu. Do laguny dopływają jedynie statki wycieczkowe. Balos jest jednym z najpiękniejszych miejsc na Krecie, nic więc dziwnego, że lagunę można znaleźć na niemal wszystkich kreteńskich pocztówkach.


Heraklion – stolica Krety


Położone na północy wyspy miasto to unikalne połączenie antycznej architektury z doskonałą infrastrukturą turystyczną. Warto tu zwiedzić wenecki fort w porcie oraz stare miasto pełne weneckich perełek architektonicznych.


Rethymnon


To jedno z najpiękniejszych miast na Krecie, w którym łączą się klimaty weneckie z tureckimi. Ciekawa mieszanka architektoniczna zachęca do zwiedzania, a punktem kulminacyjnym jest wizyta w twierdzy Fortezza. Jest to największy zamek, jaki kiedykolwiek wybudowali Wenecjanie.


Chania


Drugie pod względem wielkości miasto na Krecie zachwyca unikalną architekturą i nadmorskim klimatem. Na uwagę zasługuje wenecki port i długa promenada, z której rozciągają się niezwykłe widoki. Sporo jest tu knajpek i tawern, w których można spróbować potraw pysznej kreteńskiej kuchni.


Plaża Elafonisi


Uważana jest za jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie. Turkusowa woda i różowy piasek wręcz zachęcają do plażowania, można też wybrać się na spacer na wysepkę Elafonisi, na którą można przejść po dosyć płytkiej lagunie. Atrakcją Elafonisi są też stada żółwi, które właśnie to miejsce wybrały sobie na składanie jaj.


Ruiny starożytnych miast


Będąc w miejscu, którego historia sięga kilku tysięcy lat, nie sposób nie odwiedzić monumentalnych ruin dawnych kreteńskich miast. Takie miasteczka, jak Aptera, Gortyna, Tylissos i Lissos pozwalają zwiedzić budowle zarówno z okresu rzymskiego, jak i hellenistycznego. Choć czasem niewiele zostało z dawnej świetności, ruiny pokazują prawdziwą potęgę antycznego świata.


Wąwóz Samaria i Imbros


To atrakcja dla osób, które lubią aktywny wypoczynek i długie wędrówki. Samaria i Imbros to najpiękniejsze wąwozy na Krecie i w całej Grecji – surowe, pierwotne i położone z dala od ruchu turystycznego. Spacer po ich terenach polecany jest jedynie najwytrwalszym turystom.


Klasztor Moni Arkadiou


Jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych na Krecie, a jednocześnie dla mieszkańców wyspy jest to symbol krwawej walki o wolność spod tureckiej okupacji. Na uwagę zasługuje monumentalna i piękna fasada klasztoru, która pozostała nieodnowiona i nadal nosi ślady dawnych walk.


#KretaAtrakcje #Spinalonga #Samaria #Imbros #MoniArkadiou #Elafonisi #Rethymnon #Knossos #Chania #Heraklion

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie