• Holidea - wycieczki Kreta

Kreteńskie Klimaty

Zaktualizowano: 7 cze 2019

Kreta jest mocno zróżnicowana – również klimatycznie. Zderzają się tu dwie strefy: Morza Śródziemnego i Afryki Północnej. Na szczęście dla wszystkich, przeważa klimat umiarkowany, ale nie zawsze, dlatego dobrze jest wiedzieć co zapakować do walizki przed przylotem, żeby nie zmarznąć albo się nie roztopić.


Płaskowyż Lassithi - dawny krajobraz
Płaskowyż Lassithi - dawny krajobraz

Wyspa wiele też oferuje, więc jeśli macie zamiar chodzić po górach czy wąwozach, też trzeba się przygotować. Klimat między strefą przybrzeżną a górami różni się mocno, a te rozciągają się ze wschodu na zachód tworząc barierę, dzięki której pogoda na południu wyspy bywa zupełnie inna niż na północy.

Wiosna


Wiosna rozpoczyna się razem z marcem. Roślinność wybucha wtedy kolorami i zapachami. Temperatura wzrasta i można planować wypady w góry, jak i powoli plażowanie. Woda jest zimna, ale przyzwyczajonym do temperatur naszego Bałtyku, nie będzie przeszkadzać. Wiosną jest jeszcze deszczowo a noce są chłodne, dobrze jest więc zapakować do walizki ciepłe rzeczy.

Lato


Lato bywa upalne, temperatura zwykle nie przekracza ok 35 stopni, ale bywają też fale upałów. Deszcz nie pada tutaj od maja do października, jest więc sucho i gorąco aż do jesieni. Noce są przyjemnie ciepłe, podobnie jak nagrzane już morze. Najcieplej na Krecie jest w okolicach miasta Irapetra. Stamtąd tylko 300 km od Afryki. Nawet ptaki zostają tam na zimę, bo średnia temperatura powietrza w ciągu roku to 20 stopni. Generalnie południowa część wyspy jest cieplejsza niż północna. Najbardziej umiarkowany klimat jest w centrum wyspy. W lecie potrzebujecie głównie kostiumów kąpielowych, filtra 50 i kapeluszy na głowę.

Jesień

Jesienią – czyli od listopada przydadzą się zarówno lekkie kurtki przeciwdeszczowe jak i kostiumy. Rozpoczyna się pora deszczowa, ale temperatura w ciągu dnia, to ciągle przyjemne 26 stopni. Przyda się już jednak coś cieplejszego, bo noce są już chłodne. To doskonały czas na chodzenie po górach i odwiedzanie kreteńskich kanionów.

Zima

To najbardziej zróżnicowana pora roku. Może niektórych to zdziwi ale sporo tu w górach opadów śniegu. Szczyty pozostają ośnieżone nawet pół roku. Taka sytuacja występuje jednak wysoko – przy morzu śniegu nie ma, a zimowe temperatury to zwykle przyjemne 10 – 15 stopni Celsjusza. W tej strefie są duże opady deszczu, więc kalosze są jak najbardziej wskazane, czapki momentami też, bo bywa wietrznie. Pora zimowa trwa do lutego.

Klimat zmieniają również wiatry. Na Krecie wyróżniamy dwa główne: Meltemi – chodny, przyjemny, wiejący od morza. Pojawia się głównie w lipcu i sierpniu. Siroco – tego wiatru nikt nie lubi, kiedy się pojawia temperatura wzrasta często do ponad 40 stopni Celsjusza, a dodatkowo przywiewa znad Afryki masy piasku. Jeśli jesteście ciekawi takich wrażeń – wystarczy włączyć sobie suszarkę na najgorętszy nawiew i pochodzić sobie z nią dmuchającą w twarz 3 dni. Na szczęście w lecie nie zdarza się bardzo często.

Dorota Gonet


#PoryRokuNaKrecie #Meltemi #Siroco #40stopni

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie