• Holidea - wycieczki Kreta

Cofnij się w czasie, czyli najciekawsze muzea na Krecie

Zaktualizowano: 9 lut

Jesteś miłośnikiem kultury? A może podróżnikiem, który pragnie poznać historię miejsc, które odwiedza? Jeśli tak, to Kreta jest idealnym miejscem dla Ciebie!

Wyspa ta jest pełna światowej sławy zabytków, a także muzeów o imponujących zbiorach, stanowiących nieocenione źródło wiedzy o życiu w różnych epokach historycznych na Krecie. Muzea znajdują się w głównych miastach wyspy, więc podróż autobusem, czy wynajętym autem z pewnością nie sprawi żadnego problemu.

Eksponat Muzeum Archeologicznym w Heraklionie
Jeden z eksponatów znajdujących się w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie

Muzeum Morskie w Chanii


Znajdujące się w Chanii Muzeum Morskie zostało założone w 1973 r., tj. w 32. rocznicę bitwy o Kretę. Muzeum jest poświęcone tradycjom morskim i historii Krety od epoki minojskiej do współczesności, posiada w pełni wyposażoną bibliotekę oraz dużą wystawę eksponatów dotyczących życia morskiego oraz modeli statków. Budynek muzeum ma ogromne znaczenie historyczne, ponieważ jest to miejsce, w którym grecka flaga została podniesiona po raz pierwszy po zjednoczeniu Krety z państwem greckim.


Muzeum Bizantyjskie w Chanii 


Ważną rolę w kształtowaniu kultury Krety odgrywały czasy bizantyjskie i średniowieczne. Muzeum Bizantyjskie w Chanii umożliwia odkrycie ogromnej kolekcji artefaktów, takich jak monety, freski, przedmioty ceramiczne, czy inskrypcje z czasów bizantyjskich, czy weneckich na wyspie.


Muzeum Archeologiczne w Heraklionie 


W mieście Heraklion znajduje się Muzeum Archeologiczne z bogatymi zbiorami sztuki minojskiej. Muzeum mieści się w budynku wybudowanym w latach 1937-1940 o nowoczesnej i antysejsmicznej konstrukcji. Budynek mieści się w miejscu, gdzie do trzęsienia ziemi w 1856r. znajdował się klasztor rzymskokatolicki pw. św. Franciszka. Zbiory obejmują m.in. pochodzące z okresu neolitu arcydzieła ceramiki, biżuterię, rzeźby z kamienia i marmuru.


Muzeum Kreteńskiej Liry w Rethymnon 


Lira jest instrumentem silnie związanym z muzyczną tradycją Krety. Instrument ten po dziś dzień zachował formę bizantyńskiej liry, na której grano w czasach średniowiecznych w Grecji. Muzeum liry kreteńskiej w Rethymnon przybliża tradycję i muzykę Krety. Muzeum posiada pracownię oraz niezwykle bogaty zbiór lir kreteńskich.


Muzeum Wojnyw Chanii


Żaden miłośnik historii z pewnością nie pominie wizyty w Muzeum Wojny w Chanii. Podczas wizyty w muzeum można poznać historię rewolucji kreteńskiej przeciwko Imperium Osmańskiemu, a także historię heroicznej roli Krety w Grecji podczas II wojny światowej. Muzeum posiada w swoich zbiorach rzadko spotykane sprzęty, a także imponujące zdjęcia, których nie można zobaczyć nigdzie indziej.


#KretaMuzea #KretaAtrakcje #KreteńskaKultura #ZanurzSięwHistorii

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie