Szukaj
  • Holidea - wycieczki Kreta

Plaża Vai, czyli słynna "Palm Beach"


Gąszcz palm, unikalny kształt plaży, atmosfera głębokiego relaksu - to właśnie plaża Vai na Krecie. To miejsce rozsławione wśród miłośników podróży na całym świecie. Nie bez powodu! Dowiedz się więcej na temat tego niezwykłego zakątka.


Plaża Vai w pełnej krasie

Plaża Vai - Kreta porównywana do Karaibów


Przebywając w Grecji można poczuć się jak na jednej z Karaibskich Wysp. Wszystko dzięki licznym palmom porastającym plażę Vai. To właśnie tam nakręcono sławną reklamę batonika bounty. Z pewnością niejeden z telewidzów zamarzył o wakacjach w tym urokliwym miejscu. Plaża Vai na Krecie odwiedzana była początkowo głównie przez grupki hipisów. Obecnie jednak jest uwielbiana przez miejscowych i turystów z całego globu. Warto zaznaczyć, że plaża jest doskonale zagospodarowana. To chroniony odcinek wybrzeża wyspy, który na noc jest zamykany. Dzięki temu plaża nie jest zaśmiecona i można podziwiać niezmącone piękno natury. Już samo wejście na palmową plażę jest niezwykle malownicze. Drewniany deptak umiejscowiony wśród palm prowadzi nad turkusową wodę. Nieopodal dostępna jest restauracja, a także stoliczki z krzesłami. Piaszczystą plażę pokrywają stylowe leżaki, a zacienienie zapewniają parasole z liści palmowych i innych naturalnych materiałów. Całość zachęca do odpoczynku. 


Zabytki i atrakcje - miasteczko Sitia


Plaża Vai - Kreta to nie tylko synonim błogiego wypoczynku. Warto wspiąć się na kamieniste zbocze, które zostało w tym celu odpowiednio dostosowane. Z tego punku obserwować można przepiękne widoki, zachody słońca i piękno całej zatoki. W pobliżu znajduje się miasteczko Sitia, o ciekawej historii. Miasto zasiedliła pierwotne starożytna kultura minojska, a kolejno Wenecjanie. Mieszkańcy doświadczyli trzęsienia ziemi i ataku piratów. Ostatecznie miejscowość została zniszczona i przez 200 lat nikt tego miejsca nie zamieszkiwał. Obecnie podziwiać można malowniczy port, ciekawe budownictwo i zabytkową fortecę. Nieopodal zlokalizowany jest także średniowieczny klasztor Moni Toplu. Wewnątrz obejrzeć można piękne ikony, freski, eksponaty muzealne. W miasteczku Sitia znajduje się również kameralne lotnisko. Oferowane są między innymi loty na okoliczne wyspy. Infrastruktura turystyczna jest doskonale rozwinięta, co pozwala na regenerację po dniu pełnym aktywnego wypoczynku.