• Holidea - wycieczki Kreta

Samaria – wędrówka wąwozem dla wytrwałych

Zaktualizowano: 28 maj 2019

Wakacje na Krecie to nie tylko okazja do leniwego plażowania czy zwiedzania starożytnych zabytków, ale również do aktywnego zwiedzania. Niemal każde biuro turystyczne na Krecie ma w swojej ofercie wyprawę do wąwozu Samaria. Choć przejście wąwozem trudno jest nazwać spacerem, każdego dnia w sezonie turystycznym na wędrówkę decyduje się ponad 1000 osób.


przyroda w wąwozie Samaria

Stalowe Wrota, które znajdują się mniej więcej na 11 kilometrze trasy. Jest to najwęższe miejsce w wąwozie, którego szerokość jest niewiele większa niż 3 metry.

Wąwóz Samaria jest najdłuższym, suchym wąwozem w całej Europie. Na uwagę zasługuje jednak nie tylko wyjątkowo długi szlak, ale również monumentalne skały i przepiękne okoliczności przyrody. Miejsce jest trudno dostępne, o czym może świadczyć chociażby fakt, że kiedyś kryli się tutaj uciekinierzy i rebelianci. Obecnie jest to popularny szlak turystycznym, ale polecany przede wszystkim osobom z dobrą kondycją fizyczną. Rodziny z dziećmi czy osoby starsze raczej nie powinny wybierać się w tę trasę.


Zorganizowana wyprawa lepsza niż na własną rękę


Jeśli chcemy zwiedzić wąwóz Samaria, warto przede wszystkim postawić na zorganizowaną wyprawę oferowaną przez któreś z biur turystycznych. Wycieczka na własną rękę może być mocno kłopotliwa, przede wszystkim z powodu bardzo ograniczonej komunikacji autobusowej. Trzeba również pamiętać, aby na wędrówkę wybrać się jak najwcześniej o poranku, gdy warunki pogodowe, a w szczególności upał, nie są jeszcze mocno dokuczliwe. Nie zapominajmy również o odpowiednim ubiorze i obuwiu – przejście wąwozem to typowo górska wyprawa, dlatego niewskazane jest wybieranie się na nią w japonkach czy w letnim obuwiu. Dobre buty trekkingowe są konieczne, jeśli chcemy bez problemu przejść te kilkanaście kilometrów. Pamiętajmy, że spacer wąwozem to co najmniej 5-6 godzin intensywnej wędrówki.


Urokliwa kapliczka, opuszczona wioska i Stalowe Wrota


Zwiedzanie wąwozu Samaria najczęściej odbywa się na trasie Omalos – Agia Roumeli. Na początku wędrówki czeka nas prawie kilometrowa droga w dół stromą ścieżką górską, która dla wygody i bezpieczeństwa turystów została wzmocniona drewnianymi belkami. Na całej kilkunastokilometrowej trasie znajdują się zacienione punkty postojowe, w których można odpocząć oraz uzupełnić zapasy wody. Przejście całego wąwozu za jednym zamachem byłoby bowiem dla większości turystów niemożliwe. Mniej więcej w jednej trzeciej wędrówki można natknąć się na starą, pełną uroku kaplicę Agios Nikolaos. W połowie wąwozu można natomiast zobaczyć starą, opuszczoną wioskę Samaria. Szczególnym miejscem na trasie wędrówki są Stalowe Wrota, które znajdują się mniej więcej na 11 kilometrze trasy. Jest to najwęższe miejsce w wąwozie, którego szerokość jest niewiele większa niż 3 metry. Z obu stron przejście otaczają wysokie, monumentalne skały, które robią kolosalne wrażenie na każdym, kto tamtędy przechodzi.


Po kolejnych kilometrach wędrówki wąwozem dociera się do miejscowości Agia Roumeli, z której regularnie odpływają promy do większych kreteńskich miejscowości. Przy planowaniu wędrówki wąwozem trzeba jednak pamiętać, że ostatni prom odpływa około godziny 18. Jeśli do tego czasu nie dotrzemy do ostatniego etapu wyprawy, trzeba liczyć się z tym, że w Agia Roumeli będziemy musieli przenocować.


#Samaria #najdłuższyWąwóz #staloweWrota #opuszczonaWioska #trekking

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie