Szukaj
  • Holidea - wycieczki Kreta

Samaria – wędrówka wąwozem dla wytrwałych

Zaktualizowano: 28 maj 2019

Wakacje na Krecie to nie tylko okazja do leniwego plażowania czy zwiedzania starożytnych zabytków, ale również do aktywnego zwiedzania. Niemal każde biuro turystyczne na Krecie ma w swojej ofercie wyprawę do wąwozu Samaria. Choć przejście wąwozem trudno jest nazwać spacerem, każdego dnia w sezonie turystycznym na wędrówkę decyduje się ponad 1000 osób.


przyroda w wąwozie Samaria

Stalowe Wrota, które znajdują się mniej więcej na 11 kilometrze trasy. Jest to najwęższe miejsce w wąwozie, którego szerokość jest niewiele większa niż 3 metry.

Wąwóz Samaria jest najdłuższym, suchym wąwozem w całej Europie. Na uwagę zasługuje jednak nie tylko wyjątkowo długi szlak, ale również monumentalne skały i przepiękne okoliczności przyrody. Miejsce jest trudno dostępne, o czym może świadczyć chociażby fakt, że kiedyś kryli się tutaj uciekinierzy i rebelianci. Obecnie jest to popularny szlak turystycznym, ale polecany przede wszystkim osobom z dobrą kondycją fizyczną. Rodziny z dziećmi czy osoby starsze raczej nie powinny wybierać się w tę trasę.


Zorganizowana wyprawa lepsza niż na własną rękę


Jeśli chcemy zwiedzić wąwóz Samaria, warto przede wszystkim postawić na zorganizowaną wyprawę oferowaną przez któreś z biur turystycznych. Wycieczka na własną rękę może być mocno kłopotliwa, przede wszystkim z powodu bardzo ograniczonej komunikacji autobusowej. Trzeba również pamiętać, aby na wędrówkę wybrać się jak najwcześniej o poranku, gdy warunki pogodowe, a w szczególności upał, nie są jeszcze mocno dokuczliwe. Nie zapominajmy również o odpowiednim ubiorze i obuwiu – przejście wąwozem to typowo górska wyprawa, dlatego niewskazane jest wybieranie się na nią w japonkach czy w letnim obuwiu. Dobre buty trekkingowe są konieczne, jeśli chcemy bez problemu przejść te kilkanaście kilometrów. Pamiętajmy, że spacer wąwozem to co najmniej 5-6 godzin intensywnej wędrówki.


Urokliwa kapliczka, opuszczona wioska i Stalowe Wrota


Zwiedzanie wąwozu Samaria najczęściej odbywa się na trasie Omalos – Agia Roumeli. Na początku wędrówki czeka nas prawie kilometrowa droga w dół stromą ścieżką górską, która dla wygody i bezpieczeństwa turystów została wzmocniona drewnianymi belkami. Na całej kilkunastokilometrowej trasie znajdują się zacienione punkty postojowe, w których można odpocząć oraz uzupełnić zapasy wody. Przejście całego wąwozu za jednym zamachem byłoby bowiem dla większości turystów niemożliwe. Mniej więcej w jednej trzeciej wędrówki można natknąć się na starą, pełną uroku kaplicę Agios Nikolaos. W połowie wąwozu można natomiast zobaczyć starą, opuszczoną wioskę Samaria. Szczególnym miejscem na trasie wędrówki są Stalowe Wrota, które znajdują się mniej więcej na 11 kilometrze trasy. Jest to najwęższe miejsce w wąwozie, którego szerokość jest niewiele większa niż 3 metry. Z obu stron przejście otaczają wysokie, mo