Szukaj
  • Holidea - wycieczki Kreta

Najpiękniejsza z greckich wysp – poznaj z bliska Santorini

Zaktualizowano: 7 cze 2019


Planujesz urlop w Grecji? Doskonałym sposobem na urozmaicenie urlopu są wycieczki fakultatywne na Santorini. Tę niewielką wyspę z pewnością kojarzy każdy – białe bizantyjskie budynki z niebieskimi kopułami na tle lazurowego morza znane są na całym świecie. Podpowiadamy, co warto zobaczyć i gdzie się wybrać podczas zwiedzania wyspy.


Legenda głosi, że na Santorini jest więcej kościołów niż domów, więcej osłów niż ludzi i więcej wina niż wody.

Santorini - widok na kalderę
Santorini - widok na kalderę

Santorini jest niewielką wyspą położoną w archipelagu Cyklad w odległości około 120 km na północ od Krety. Choć w Grecji wysp są tysiące, ta nazywana jest jedną z najpiękniejszych. Wyspa ma niezwykłą i wielowiekową historię. Przed wiekami była prężnie rozwijającym się i kwitnącym ośrodkiem kultury minojskiej, którego potęgę zniszczyła potężna erupcja wulkanu około 1450 roku przed naszą erą. Co ciekawe, w wielu podaniach i legendach Santorini przedstawiana jest jako mityczna Atlantyda. Obecnie używana nazwa wyspy pochodzi jednak z czasów dużo późniejszych, bo bizantyjskich i nawiązuje do świętej Ireny, która jest patronką wyspy. Rodzimi mieszkańcy wyspy równie często używają jednak dawnej nazwy Kalliste, co w języku greckim oznacza po prostu najpiękniejsza i to określenie wydaje się idealnie pasować do pełnej uroku Santorini.


Spacer z niezwykłym widokiem na kalderę


Santorini przyciąga turystów nie tylko swoimi niesamowitymi widokami, niezwykłą historią i architekturą, ale również pogodą. Łagodny klimat wyspy gwarantuje wysokie temperatury nawet wczesną wiosną i późną jesienią, dzięki czemu Santorini jest popularnym kierunkiem podróży nie tylko w sezonie wakacyjnym. Najbardziej znane na Santorini są oczywiście kultowe, białe domki z niebieskimi kopułkami, które przycze