Szukaj
  • Holidea - wycieczki Kreta

Słów kilka o Krecie

Zaktualizowano: 7 cze 2019


Kretę nazywano kiedyś Makaris – wyspą ludzi szczęśliwych. To największa grecka wyspa, pełna atrakcji, minojskich tajemnic, pałaców sprzed trzech tysięcy lat, przepięknych plaż, zabytków i mitologii.Kreta - wyspa ludzi szczęśliwych

Mieszkańcy wyspy są znani z gościnności i hołdują tej tradycji z pokolenia na pokolenie.

Jej powierzchnia to 8336 km2. Jest oddalona o 160 km na południe od Grecji kontynentalnej, ma wyraźnie podłużny kształt i 260 km długości - oraz od 60 do ok. 12 km szerokości w najwęższym miejscu znajdującym się w rejonie miasta Ierapetra. Stamtąd do Afryki jest tylko 300 kilometrów. Z powodu tej bliskości, panuje tu specyficzny mikroklimat. Na wyspie zderzają się dwa fronty atmosferyczne – Morza Śródziemnego i Afryki północnej. Na szczęście przeważa klimat umiarkowany, a lato na Krecie trwa najdłużej w Grecji – morze zaprasza do kąpieli od kwietnia do października. Linia brzegowa ma długoś ponad tysiąca kilometrów, więc plaż na pewno nie zabraknie.


Nie zabraknie też miejsc, które warto zwiedzić – każdy znajdzie tu coś dla siebie.


W ciągłym ruchu


Wyspa 15 milionów lat temu była częścią Europy Kontynentalnej. Jej zachodnie fragmenty są przedłużeniem gór Dynarskich. Do tego jest w ciągłych ruchu. Obecnie przesuwa się na południe z prędkością centymetra na ćwierć wieku. Zanim jednak dotrze do Afryki, wyschnie całe Morze Śródziemne.

Ruch odbywa się też w pionie - zachodnia część się unosi – wschodnia zanurza. Różnice wynoszą już metry i niektóre starożytne porty jak Olous są pod wodą, a niektóre leżą wyżej na skałach.