• Holidea Facebook Ikona
  • Holidea Instagram Ikona
  • Holidea Twitter Ikona
  • Holidea Google My Business
  • Holidea TripAdvisor Ikona
Szukaj
  • Holidea - wycieczki Kreta

Spinalonga – wycieczka na wyspę trędowatych

Aktualizacja: 7 cze 2019

Czy opuszczone miejsce o ponurej historii może stać się popularną atrakcją turystyczną? Liczba turystów, jaka co roku odwiedza niewielką Spinalongę udowadnia, że nie każdy na urlopie poszukuje jedynie lazurowej wody i piaszczystej plaży. Zapraszamy na krótką wędrówkę po wyspie trędowatych.Wenecka forteca na Spinalondze

Spinalonga jest niewielką wysepką położoną nieopodal północnowschodniego wybrzeża Krety. Od kreteńskiej miejscowości Elounda dzieli ją jedynie kilkaset metrów drogi wodnej. Kto wypoczywa w tej części Krety, powinien w swoim urlopowym grafiku znaleźć czas na odwiedzenie wyspy, której historia niewiele ma wspólnego z beztroskim życiem w niemal idealnym klimacie. Już z daleka wyspa nieco straszy ruinami miasteczka, które niegdyś tętniło życiem.


Po trędowatych na wyspie nikt nie zamieszkał


W odróżnieniu od innych historycznych miejsc na Krecie, na Spinalongę największy wpływ wywarły wydarzenia nie starożytne, ale bardzo bliskie współczesności. Na początku XX wieku znajdowała się tu ostatnia w Europie kolonia trędowatych. Wcześniej wyspa opanowana była przez Turków, których trudno było się pozbyć tradycyjnymi wojennymi sposobami. Wtedy Grecy wpadli na pomysł, by na wyspę wysyłać osoby chore na trąd, który w tamtych czasach kojarzył się jednoznacznie ze śmiercią i zniszczeniem. Turkowie szybko uciekli, a trędowaci stworzyli na wyspie całkiem sprawnie funkcjonującą kolonię z domami, sklepami czy miejscami publicznych spotkań. Dziś można je zwiedzać, choć z większości pozostały jedynie ruiny. Gdy w 1957 roku leprozorium zostało zlikwidowane, wyspa praktycznie pozostała niezamieszkana. Dziś oczywiście pracują na niej osoby zajmujące się obsługą turystów, ale co wieczór powracają ostatnimi statkami na Kretę.


Jak żyli ci, których świat zesłał na samotność?


Zwiedzając Spinalongę warto zajrzeć do niektórych domków i warsztatów, których używali dawni mieszkańcy wyspy. Znajdują się w nich ciekawe wystawy zdjęć, przenoszące zwiedzających do czasów, gdy wyspa nie była jeszcze oblegana przez turystów. Na wyspie nie ma jednak żadnych sklepików czy straganów z pamiątkami, a dzięki temu szacunek i powaga dla tego miejsca zostały zachowane. Choć wyspa trędowatych może budzić grozę ze względu na swoją historię, całkowicie rekompensuje to niezapomnianymi widokami, jakie się z niej rozciągają. Nieco paradoksalnie miejsce dla trędowatych zorganizowano na jednej z najpiękniejszych wysepek greckich. Oprócz pozostałości po kolonii trędowatych na Spinalondze można zwiedzić sporą fortecę, która przed wiekami zbudowana została przez panujących na wyspie Wenecjan. Jej zadaniem była ochrona mieszkańców wyspy przed najazdami Turków. Dziś jest to jedna z większych atrakcji turystycznych, w której znajdziemy sporo tarasów widokowych na zatokę Mirabello.


Wycieczka na Spinalongę to jedna z atrakcji krety, które należy zobaczyć. Na zwiedzanie wysepki nie trzeba przeznaczać całego dnia – w zupełności wystarczy kilka godzin. Wyspę warto zwiedzać wcześnie rano, gdy nie ma na niej tłumu turystów. Wtedy o wiele bardziej da się poczuć niezwykły, nieco mroczny klimat tego miejsca.


#TajemniczaWyspaSpinalonga #OstatnieLeprozorium #WyspaTrędowatych #ZatokaMirabello #KretaAtrakcje #Spinalonga

Santorini, Spinalonga, Pałac w Knossos, laguna Balos, Złota Wyspa Chrissi… te i wiele innych atrakcji czeka Cię na wakacjach z biurem podróży Holidea. Zapraszamy na wspólną wyprawę po Krecie i okolicznych wyspach! 

Chcesz być zawsze na bieżąco?

polub nas na

  • Facebook - Holidea
  • Instagram - Holidea
  • Twitter - Holidea
  • TripAdvisor - Holidea

Kreta wycieczki z polskim przewodnikiem:

Holidea - Wycieczki Kreta 

Biuro Mari Kristin
El. Venizelou 179,
700 14 Chersonisos, Kreta


Godziny otwarcia:
codziennie 10:00 - 14:00

Numer licencji: 1039E60000054100

+48 605 975 507

 

info@holidea.eu
 

©2019 Copyright: Holidea