Wąwóz Samaria

Piesza przeprawa przez słynny, 18 km długości wąwóz odwiedzany rokrocznie przez tysiące turystów. Wąwóz uznany za najdłuższy w Europie, dla Kreteńczyków zaś nie tylko najdłuższy,

ale także najpiękniejszy na wyspie.

Samaria wycieczka

Wyjeżdżając o brzasku dnia skierujemy się w stronę rozpościerających się na zachodzie Krety, majestatycznych Gór Białych i położonego na wysokości 1100 metrów Płaskowyżu Omalos, skąd rozpoczniemy zejście do Wąwozu.

 

W pierwszym etapie wędrówki pokonasz Ksiloskalo, kamienne stopnie wykute w opadającym ku dnu wąwozu, porośniętym cyprysowym lasem zboczu. Po drodze miniesz pierwszy z kilku urokliwych kościółków znajdujących się na trasie – Agios Nikolaos.

 

Zachwycisz się pięknem przyrody, wyjątkowymi roślinami, których na próżno szukać w Polsce, np. kreteńskie endemiczne orchidee, poczujesz jedyny w swoim rodzaju zapach wyspy, będący mieszkanką różnych roślin i ziół rosnących wokół. Tylko tutaj woda z szumiących cicho strumieni jest tak czysta, że bez obaw można ją pić.

 

Gdy dotrzesz do dna wąwozu, twoim oczom ukaże się opuszczone wioska, Samaria. Możesz tutaj przy odrobinie szczęścia spotkać dzikie kozy zwane przez Kreteńczyków agrimi lub kri-kri.


Dalsza wędrówka w głąb wąwozu zachwyci Cię jeszcze bardziej. Po przejściu kolejnych kilometrów skalne ściany zbliżają się tak bardzo, że dzielą je zaledwie 3 metry! Miejsce to nazywa się Sideroportes, czyli w wolnym tłumaczeniu z języka greckiego – Żelazne Wrota. Jest to najczęściej fotografowana część Wąwozu Samaria.

 

Po wyjściu z wąwozu dotrzesz do uroczej wioski Agia Roumeli, odciętego od świata wyjątkowego miejsca, dostępnego tylko drogą morską lub… dla wędrowców, którzy pokonali cały wąwóz Samaria. Będzie tu okazja by po trudach wędrówki, wykąpać się w krystalicznych wodach Morza Libijskiego lub posilić w jednej z tawern. Z Agia Roumeli wspólnie wybierzemy się statkiem do miejscowości Chora Sfakion, skąd nasz autobus zabierze nas w drogę powrotną.

Kilka rad:

 • wzdłuż trasy można znaleźć ujęcia źródlanej wody, wystarczy więc mieć ze sobą butelkę. Warto jednak pamiętać, iż na terenie wąwozu nie znajdzie się nic do jedzenia. Owoce, kanapki czy słodycze należy zabrać ze sobą  przed wyjazdem z hotelu lub kupić w tawernie przed wejściem.

 • na terenie wąwozu panują zmienne warunki atmosferyczne. Wraz ze zmianą wysokości zmienia się nie tylko temperatura powietrza, ale też ciśnienie.

 • osoby po przebytych kontuzjach nóg i z problemami z kręgosłupem mogą odczuwać nasilające się dolegliwości – trasa w dużej mierze jest trasą kamienistą!

 • należy zadbać o wygodne, najlepiej sportowe obuwie!

 • planując kąpiele w morzu warto pamiętać o zabraniu stroju kąpielowego

Cena z okolic Chanii:

Dorośli - 30€ */** plus płatne podczas wycieczki: bilet na prom i wstęp do Wąwozu (szczegóły poniżej)
Dzieci (3-12 lat) - 15€ */** plus płatne podczas wycieczki: bilet na prom (szczegóły poniżej), wstęp do Wąwozu za darmo
Dzieci (0-2 lat) - 0
 

* dla hoteli w okolicach: ALMYRIDA i KALYVES obowiązuje dodatkowa opłata za transfer +6 EUR/os., a wycieczki odbywają się tylko w PONIEDZIAŁKI, ŚRODY, PIĄTKI I NIEDZIELE.

** dla hoteli w okolicach: KYANI BEACH, AKROTIRI, CHORAFAKIA, STAVROS i KOUNOUPIDIANA obowiązuje dodatkowa opłata za transfer +8 EUR/os., a wycieczki odbywają się tylko we WTORKI, CZWARTKI i SOBOTY.
 

W cenę wliczony jest:

 •  transfer autokarowy;

 •  przewodnik w języku angielskim lub niemieckim
   

Co zabrać?: wygodne buty, krem z filtrem, czapka, aparat, woda

Dodatkowe opłaty:

 • wstęp do Wąwozu 5€ normalny, darmowy wstęp dla dzieci do 18 lat oraz osób powyżej 65 roku życia

 • bilet normalny na statek 11€, dzieci 5,5€

Aby zarezerwować wypełnij formularz zgłoszeniowy klikając przycisk "Rezerwacja" 

* wycieczka realizowana przez podwykonawcę, lokalne biuro
obsługujące transfer oraz rejs, a także dysponujące
własnymi angielskojęzycznymi przewodnikami