top of page

Wąwóz Samaria

Piesza przeprawa przez słynny, 18 km długości wąwóz odwiedzany rokrocznie przez tysiące turystów. Wąwóz uznany za najdłuższy w Europie, dla Kreteńczyków zaś nie tylko najdłuższy,

ale także najpiękniejszy na wyspie.

Samaria wycieczka

Wyjeżdżając o brzasku dnia skierujemy się w stronę rozpościerających się na zachodzie Krety, majestatycznych Gór Białych i położonego na wysokości 1100 metrów Płaskowyżu Omalos, skąd rozpoczniemy zejście do Wąwozu.

 

W pierwszym etapie wędrówki pokonasz Ksiloskalo, kamienne stopnie wykute w opadającym ku dnu wąwozu, porośniętym cyprysowym lasem zboczu. Po drodze miniesz pierwszy z kilku urokliwych kościółków znajdujących się na trasie – Agios Nikolaos.

 

Zachwycisz się pięknem przyrody, wyjątkowymi roślinami, których na próżno szukać w Polsce, np. kreteńskie endemiczne orchidee, poczujesz jedyny w swoim rodzaju zapach wyspy, będący mieszkanką różnych roślin i ziół rosnących wokół. Tylko tutaj woda z szumiących cicho strumieni jest tak czysta, że bez obaw można ją pić.

 

Gdy dotrzesz do dna wąwozu, twoim oczom ukaże się opuszczone wioska, Samaria. Możesz tutaj przy odrobinie szczęścia spotkać dzikie kozy zwane przez Kreteńczyków agrimi lub kri-kri.


Dalsza wędrówka w głąb wąwozu zachwyci Cię jeszcze bardziej. Po przejściu kolejnych kilometrów skalne ściany zbliżają się tak bardzo, że dzielą je zaledwie 3 metry! Miejsce to nazywa się Sideroportes, czyli w wolnym tłumaczeniu z języka greckiego – Żelazne Wrota. Jest to najczęściej fotografowana część Wąwozu Samaria.

 

Po wyjściu z wąwozu dotrzesz do uroczej wioski Agia Roumeli, odciętego od świata wyjątkowego miejsca, dostępnego tylko drogą morską lub… dla wędrowców, którzy pokonali cały wąwóz Samaria. Będzie tu okazja by po trudach wędrówki, wykąpać się w krystalicznych wodach Morza Libijskiego lub posilić w jednej z tawern. Z Agia Roumeli wspólnie wybierzemy się statkiem do miejscowości Chora Sfakion, skąd nasz autobus zabierze nas w drogę powrotną.

Kilka rad:

  • wzdłuż trasy można znaleźć ujęcia źródlanej wody, wystarczy więc mieć ze sobą butelkę. Warto jednak pamiętać, iż na terenie wąwozu nie znajdzie się nic do jedzenia. Owoce, kanapki czy słodycze należy zabrać ze sobą  przed wyjazdem z hotelu lub kupić w tawernie przed wejściem.

  • na terenie wąwozu panują zmienne warunki atmosferyczne. Wraz ze zmianą wysokości zmienia się nie tylko temperatura powietrza, ale też ciśnienie.

  • osoby po przebytych kontuzjach nóg i z problemami z kręgosłupem mogą odczuwać nasilające się dolegliwości – trasa w dużej mierze jest trasą kamienistą!

  • należy zadbać o wygodne, najlepiej sportowe obuwie!

  • planując kąpiele w morzu warto pamiętać o zabraniu stroju kąpielowego

  • na przejście Wąwozu mamy 6 godzin! Nasz prom odpływa o 17:30, a kolejny jest o 10:00 następnego dnia ;) Gdybyście chcieli przeżyć dodatkową przygodę i przenocować w wiosce Agia Roumeli (jest tam sporo kwater do wynajęcia), prosimy wówczas o poinformowanie o tym przewodnika.

Cena:

Dorośli - 45€ (dla hoteli w Agia Pelagia cena 55€)
Dzieci (3-12 lat) - 22,5€ (dla hoteli w Agia Pelagia cena 27,5€)
Dzieci (0-2 lat) - 0
 
* dla hoteli w Agia Pelagia do ceny należy doliczyć +10 EUR/os. za dodatkowy transport
 

W cenę wliczony jest:

  •  transfer autokarowy;

  •  przewodnik w języku polskim i/lub angielskim.

 

Co zabrać?: wygodne buty, krem z filtrem, czapka, aparat, woda

Dodatkowe opłaty:

  • wstęp do Wąwozu 5€ normalny, darmowy wstęp dla dzieci do 18 lat oraz osób powyżej 65 roku życia

  • bilet normalny na statek 12€, dzieci 6,5€

Aby zarezerwować wypełnij formularz zgłoszeniowy klikając przycisk "Rezerwacja" 

* wycieczka realizowana przez nasze biurowe
współpracy z lokalnym biurem obsługującym transfer,

wycieczkę prowadzą polskojęzyczni przewodnicy z biura HOLIDEA

bottom of page