• Holidea Facebook Ikona
 • Holidea Instagram Ikona
 • Holidea Twitter Ikona
 • Holidea Google My Business
 • Holidea TripAdvisor Ikona

Wąwóz Samaria

Piesza przeprawa przez słynny, 18 km długości wąwóz odwiedzany rokrocznie przez tysiące turystów. Wąwóz uznany za najdłuższy w Europie, dla Kreteńczyków zaś nie tylko najdłuższy, ale także najpiękniejszy na wyspie.

Kiedy

w celu rezerwacji dnia prosimy o kontakt

Program Wycieczki

Wyjeżdżając o brzasku dnia skierujemy się w stronę rozpościerających się na zachodzie Krety, majestatycznych Gór Białych i położonego na wysokości 110 metrów Płaskowyżu Omalos, skąd rozpoczniemy zejście do Wąwozu.

 

W pierwszym etapie wędrówki pokonasz Ksiloskalo, kamienne stopnie wykute w opadającym ku dnu wąwozu, porośniętym cyprysowym lasem zboczu. Po drodze miniesz pierwszy z kilku urokliwych kościółków znajdujących się na trasie – Agios Nikolaos.

 

Zachwycisz się pięknem przyrody, wyjątkowymi roślinami, których na próżno szukać w Polsce, np. kreteńskie endemiczne orchidee, poczujesz jedyny w swoim rodzaju zapach wyspy, będący mieszkanką różnych roślin i ziół rosnących wokół. Tylko tutaj woda z szumiących cicho strumieni jest tak czysta, że bez obaw można ją pić.

 

Gdy dotrzesz do dna wąwozu, twoim oczom ukaże się opuszczone wioska, Samaria. Możesz tutaj przy odrobinie szczęścia spotkać dzikie kozy zwane przez Kreteńczyków agrimi lub kri-kri.


Dalsza wędrówka w głąb wąwozu zachwyci Cię jeszcze bardziej. Po przejściu kolejnych kilometrów skalne ściany zbliżają się tak bardzo, że dzielą je zaledwie 3 metry! Miejsce to nazywa się Sideroportes, czyli w wolnym tłumaczeniu z języka greckiego – Żelazne Wrota. Jest to najczęściej fotografowana część Wąwozu Samaria.

 

Po wyjściu z wąwozu dotrzesz do uroczej wioski Agia Roumeli, odciętego od świata wyjątkowego miejsca, dostępnego tylko drogą morską lub… dla wędrowców, którzy pokonali cały wąwóz Samaria. Będzie tu okazja by po trudach wędrówki, wykąpać się w krystalicznych wodach Morza Libijskiego lub posilić w jednej z tawern. Z Agia Roumeli wspólnie wybierzemy się statkiem do miejscowości Chora Sfakion, skąd nasz autobus zabierze nas w drogę powrotną.

Kilka rad:

 • wzdłuż trasy można znaleźć ujęcia źródlanej wody, wystarczy więc mieć ze sobą butelkę. Warto jednak pamiętać, iż na terenie wąwozu nie znajdzie się nic do jedzenia. Owoce, kanapki czy słodycze należy zabrać ze sobą  przed wyjazdem z hotelu lub kupić w tawernie przed wejściem.

 • na terenie wąwozu panują zmienne warunki atmosferyczne. Wraz ze zmianą wysokości zmienia się nie tylko temperatura powietrza, ale też ciśnienie.

 • osoby po przebytych kontuzjach nóg i z problemami z kręgosłupem mogą odczuwać nasilające się dolegliwości – trasa w dużej mierze jest trasą kamienistą!

 • należy zadbać o wygodne, najlepiej sportowe obuwie!

 • planując kąpiele w morzu warto pamiętać o zabraniu stroju kąpielowego

Cena

Dorośli - 55€
Dzieci (3-12 lat) - 27,5
Dzieci (0-3 lat) - 0
 
Wycieczka z polskim pilotem do wąwozu Samaria. W cenę wliczony jest:

 •  transfer autokarowy;

 •  przewodnik w języku angielskim.

 

Co zabrać?: wygodne buty, krem z filtrem, czapka, aparat, woda

Dodatkowe opłaty: wstęp do Wąwozu 5€ normalny, darmowy wstęp dla dzieci do 15 lat; bilet normalny na statek 12,5€, dzieci 6€

Aby zarezerwować wypełnij formularz zgłoszeniowy klikając przycisk "Rezerwacja" 

Oceń naszą ofertę

Santorini, Spinalonga, Pałac w Knossos, laguna Balos, Złota Wyspa Chrissi… te i wiele innych atrakcji czeka Cię na wakacjach z biurem podróży Holidea. Zapraszamy na wspólną wyprawę po Krecie i okolicznych wyspach! 

Chcesz być zawsze na bieżąco?

polub nas na

 • Facebook - Holidea
 • Instagram - Holidea
 • Twitter - Holidea
 • TripAdvisor - Holidea

Kreta wycieczki z polskim przewodnikiem:

Holidea - Wycieczki Kreta 

Biuro Mari Kristin
El. Venizelou 179,
700 14 Chersonisos, Kreta


Godziny otwarcia:
codziennie 10:00 - 14:00

Numer licencji: 1039E60000054100

+48 605 975 507

 

info@holidea.eu
 

©2019 Copyright: Holidea