Szukaj
  • Holidea - wycieczki Kreta

Tajemnica zaginionej Atlantydy to jeden z najpopularniejszych mitów na świecie. Dotychczas nikomu nie udało się jednak udowodnić, że ta wyspa naprawdę istniała, pomimo podań wielu naukowców i filozofów. Niektórzy nie są przekonani, gdzie mogło znajdować się to cudowne miasto, jednak istnieje wiele teorii świadczących o tym, że katastrofa cywilizacji minojskiej i starożytnej Thery, czyli Santorini, jest silnie związana z zaginioną Atlantydą.

zaginiona Atlantyda

Życie przed katastrofą


Przed katastrofą starożytna Thera szczyciła się kwitnącą gospodarką, a minojczycy znani ze swojej sztuki żeglarskiej, prowadzili intensywny handel z innymi krajami śródziemnomorskimi. Uważa się, że to starożytne miasto stanowiło ważny port handlowy na Morzu Egejskim, ponieważ różne przedmioty znalezione w wykopaliskach zostały najprawdopodobniej przywiezione z Cypru, Syrii, kontynentalnej Grecji, a nawet z odległego Egiptu.

Wybuch wulkanu położył kres tej wyjątkowej starożytnej cywilizacji. Wykopaliska potwierdzają, że nie było ofiar w ludziach i mieszkańcy osady wraz z całym dobytkiem zdołali ewakuować się przed erupcją. Nigdy jednak nie powrócili do swojego miasta, które na skutek wybuchu wulkanu zostało całkowicie zniszczone i już nigdy nie powróciło do niego życie.


Wykopaliska i dowody - czy Atlantyda istniała naprawdę?


Podczas wspólnej wyprawy poznasz słynną legendę o zaginionej Atlantydzie napisaną przez Platona. To właśnie ta opowieść pozwala wielu sądzić, iż zaginione starożytne miasto Atlantyda, które nagle zniknęło z powierzchni ziemi, jest tak naprawdę starożytnym miastem odkrytym na wyspie Santorini.

Jeżeli chcesz poznać tę tajemniczą historię, wybierz się z nami na wycieczkę do Akrotiri, ogromnego placu archeologicznego, a w starożytności pełnej życia osady, kompletnie zniszczonej przez erupcję wulkanu ok. 1624 r p.n.e.

Wykopaliska w Akrotiri stanowią dowód potwierdzający ogromy rozwój cywilizacji minojskiej - kilkupiętrowe domy z systemem wodociągowym, doprowadzającym zimną i ciepłą wodę do domostw, a także idealnie rozplanowane ulice, place, czy wykute z kamienia muszle klozetowe. Ściany budynków pokryte freskami również świadczą o niesamowitym rozwoju tejże cywilizacji. Można na nich zobaczyć okręty, egzotyczne zwierzęta żyjące w Afryce, czy Azji Mniejszej, takie jak małpy czy lwy, ciemnoskórego rybaka, a nawet kobiety z pomalowanymi paznokciami.

Zobacz na własne oczy, jak wygodne i luksusowe życie prowadzili ówcześni mieszkańcy tego legendarnego miasta i zdecyduj, czy rzeczywiście mogła być to tajemnicza zaginiona Atlantyda.


#KretaAtrakcje #SantorinizKrety #tajemnicaZaginionejAtlantydy

  • Holidea - wycieczki Kreta

Jesteś miłośnikiem kultury? A może podróżnikiem, który pragnie poznać historię miejsc, które odwiedza? Jeśli tak, to Kreta jest idealnym miejscem dla Ciebie!

Wyspa ta jest pełna światowej sławy zabytków, a także muzeów o imponujących zbiorach, stanowiących nieocenione źródło wiedzy o życiu w różnych epokach historycznych na Krecie. Muzea znajdują się w głównych miastach wyspy, więc podróż autobusem, czy wynajętym autem z pewnością nie sprawi żadnego problemu.

Eksponat Muzeum Archeologicznym w Heraklionie
Jeden z eksponatów znajdujących się w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie

Muzeum Morskie w Chanii


Znajdujące się w Chanii Muzeum Morskie zostało założone w 1973 r., tj. w 32. rocznicę bitwy o Kretę. Muzeum jest poświęcone tradycjom morskim i historii Krety od epoki minojskiej do współczesności, posiada w pełni wyposażoną bibliotekę oraz dużą wystawę eksponatów dotyczących życia morskiego oraz modeli statków. Budynek muzeum ma ogromne znaczenie historyczne, ponieważ jest to miejsce, w którym grecka flaga została podniesiona po raz pierwszy po zjednoczeniu Krety z państwem greckim.


Muzeum Bizantyjskie w Chanii 


Ważną rolę w kształtowaniu kultury Krety odgrywały czasy bizantyjskie i średniowieczne. Muzeum Bizantyjskie w Chanii umożliwia odkrycie ogromnej kolekcji artefaktów, takich jak monety, freski, przedmioty ceramiczne, czy inskrypcje z czasów bizantyjskich, czy weneckich na wyspie.


Muzeum Archeologiczne w Heraklionie 


W mieście Heraklion znajduje się Muzeum Archeologiczne z bogatymi zbiorami sztuki minojskiej. Muzeum mieści się w budynku wybudowanym w latach 1937-1940 o nowoczesnej i antysejsmicznej konstrukcji. Budynek mieści się w miejscu, gdzie do trzęsienia ziemi w 1856r. znajdował się klasztor rzymskokatolicki pw. św. Franciszka. Zbiory obejmują m.in. pochodzące z okresu neolitu arcydzieła ceramiki, biżuterię, rzeźby z kamienia i marmuru.


Muzeum Kreteńskiej Liry w Rethymnon 


Lira jest instrumentem silnie związanym z muzyczną tradycją Krety. Instrument ten po dziś dzień zachował formę bizantyńskiej liry, na której grano w czasach średniowiecznych w Grecji. Muzeum liry kreteńskiej w Rethymnon przybliża tradycję i muzykę Krety. Muzeum posiada pracownię oraz niezwykle bogaty zbiór lir kreteńskich.


Muzeum Wojnyw Chanii


Żaden miłośnik historii z pewnością nie pominie wizyty w Muzeum Wojny w Chanii. Podczas wizyty w muzeum można poznać historię rewolucji kreteńskiej przeciwko Imperium Osmańskiemu, a także historię heroicznej roli Krety w Grecji podczas II wojny światowej. Muzeum posiada w swoich zbiorach rzadko spotykane sprzęty, a także imponujące zdjęcia, których nie można zobaczyć nigdzie indziej.


#KretaMuzea #KretaAtrakcje #KreteńskaKultura #ZanurzSięwHistorii

  • Holidea - wycieczki Kreta

Żółw morski Caretta Caretta jest najważniejszym gatunkiem żółwi morskich w Grecji i jest ściśle chroniony przez ustawodawstwo greckie. W Grecji istnieją dwie bardzo aktywnie działające organizacje, zajmujące się ochroną żółwi - ARCHELON i MEDASSET.

Caretta-Caretta

Żółwie Caretta Caretta - najważniejsze informacje


Żółw morski Caretta ma twardy pancerz zbudowany z 5 kwadratowych płytek po każdej stronie. Skorupa może osiągać do 120 cm, ale zwykle nie przekracza 100 cm. Przeciętny żółw waży zwykle 100-150 kg, jednak w wyjątkowych przypadkach może przekraczać 450 kg, a okres życia wynosi 47-67 lat. Żółwie żywią się głównie meduzami, mięczakami, skorupiakami, rzadziej glonami.


Żółwie Caretta Caretta na Krecie


Kreta jest jednym z najważniejszych miejsc ich hodowli, ponieważ każdego lata setki żółwi Caretta składają jaja na piaszczystych plażach. Z tego powodu organizacje zajmujące się ochroną żółwi morskich prowadzą intensywne działania na plażach Chanii i Rethymno oraz w Zatoce Messara, gdzie występuje duża liczba urodzeń.


Każdego roku setki żółwi morskich Caretta Caretta - najczęściej występującego gatunku żółwi na Morzu Egejskim, docierają do wybrzeży Krety. W podwodnych wędrówkach uczestniczą samice, aby kontynuować cudowny rytuał składania jaj.


Samice żółwia morskiego Caretta przybywają do wybrzeży Krety co 2-4 lata. Ich wędrówka odbywa się od maja do września, kiedy to plaże są pełne ludzi. Gdy samica znajdzie odpowiednia plażę, wydostaje się z wody w ciemności i składa od 20 do 200 jaj, a następnie zakopuje je w piasku. Po około dwóch miesiącach z jaj wykluwają się żółwie i udają się nad morze, gdzie pozostają przez wiele lat. Dorosłe samice powracają zawsze na tę samą plażę, aby po raz kolejny złożyć jaja.


Pierwsze gniazda Caretta Caretta na Krecie


Oficjalnie okres składania jaj przez żółwie Caretta na Krecie rozpoczął się 23 maja, w Międzynarodowy Dzień Żółwia. Pierwsze gniazdo tego gatunku żółwia znaleziono na plaży Adele w Rethymno. Grupa ochotników znalazła gniazdo we wczesnych godzinach porannych i zabezpieczyła je za pomocą specjalnej klatki ochronnej. Kolejne gniazda żółwi Caretta Caretta na Krecie znaleziono na plaży Kommos w Zatoce Messara oraz na plaży Maleme w Chanii.


Gdzie można spotkać żółwie na Krecie


Te wyjątkowe żółwie morskie można zobaczyć na północnym wybrzeżu Chanii, pomiędzy portowym miastem Chania a Kolymbari. Szczególnym miejscem, które warto wybrać na punkt obserwacyjny jest wioska Gerani. Siedliska żółwi można bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ najczęściej otoczone są niebiesko-żółtymi klatkami, rozkładanymi wokół w celu ochrony jaj.


#CarettaCaretta #greckieŻółwie #KretaNiezwykła