Szukaj
  • Holidea - wycieczki Kreta

🎄 ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ, czyli Boże Narodzenie zbliża się coraz to większymi krokami i również na Krecie czuć już niewątpliwie magię nadchodzących Świąt.

W Iraklionie, stolicy Krety, pierwsze świąteczne akcenty można dostrzec już teraz na Placu Wolności (Πλατεία Ελευθερίας) mieniącym się, jak co roku tysiącem barw i jeszcze większą ilością atrakcji dla dzieci.🎄 Nie brak tu domku Świętego Mikołaja, jego białych sani, lodowiska, pastelowej karuzeli czy też świąteczny kramików, które kuszą bożonarodzeniowymi smakołykami. Tam właśnie znajdziemy smaczne, że palce lizać Melomakarona i Kurabiedes, czyli tradycyjne greckie świąteczne łakocie.

🍯🌰Melomakarona (Μελομακάρονα), to kruche ciasteczka z dodatkiem miodu, posypane orzechami i oblane czekoladą lub syropem.

🧆🥖Kurabiedes (Κουραμπιέδες), to ciasteczka maślane z migdałami obsypane cukrem pudrem.

Od początku grudnia w każdym domu na Krecie unosi się zapach tych charakterystycznych słodyczy.


🎄 W wigilię Bożego Narodzenia, na próżno wypatrywać na Krecie Świętego Mikołaja. Tu raczej, zgodnie ze słowami popularnej piosenki, za rogiem czai się tylko „Anioł z Bogiem”.


🎄 Ze Świętym Mikołajem (Άγιος Νικόλαος) na Krecie związane jest malownicze miasteczko na wschodniej części wyspy noszące jego imię, Agios Nikolaos. Znajdziecie tam słynne jezioro Voulismeni i niezapomnianą atmosferę. Święty Mikołaj w Grecji to też patron rybaków i żeglarzy. Jego święto obchodzi się 6 grudnia, w Grecji natomiast dla odmiany prezenty roznosi Św. Wasili (Άγιος Βασίλης), i to nie 24 grudnia, ale w Nowy Rok, kiedy to obchodzi swoje imieniny.


🎄 Święty Wasili to postać historyczna. Żył w IV w i wsławił się tym, że rozdał biednym i ubogim cały swój majątek. Ponadto znany był z tego, że wybudował kilka szpitali i domów dla bezdomnych. W greckiej tradycji Święty Wasili jest bardzo ważny i wciąż żyje w sercach i pamięci Greków, którzy aby tradycji stało się zadość, podtrzymują ten zwyczaj i w Nowy Rok nie tylko rozdają sobie prezenty, ale robią co tylko w ich mocy, aby obdarzyć bliskich i dzieci miłością, szczęściem i nadzieją, bo tak jak mówią: „Święty Wasili istnieje dopóki trwa życie i jest nadzieja, miłość i dobro w naszych sercach”.


🎄 Choinka bożonarodzeniowa też nie gra tu głównej roli, gdyż na Krecie i pozostałych greckich wyspach tradycyjną i jedną z najważniejszych ozdób świątecznych są przystrojone światełkami statki ⛵ Jest to nawiązanie do tego, jak ważną rolę odgrywało i nadal odgrywa w życiu Greków morze.


🎄 Oczywiście podczas świąt Grecy potrafią sobie doskonale umilić czas w rodzinnym gronie. W odświętnych strojach i z uśmiechem na twarzy oczekują na gości. Zgodnie z tradycją o dobry nastrój przede wszystkim dbają panie domu, które zadają sobie niemały trud aby sprostać wymaganiom i zaspokoić mniej lub bardziej wyszukane podniebienia. Tradycyjnie stoły uginają się pod ogromną ilością dań.


🎄 Dodatkowo ten wyjątkowy nastrój przepełniony pięknem, miłością, serdecznością, ale też wybaczeniem i zgodą, dopełniają kolędnicy, którzy gromkim głosem i wesołą muzyką sprawiają, że magia świąt dotyka wszystkie zmysły.


🎄 Na zakończenie chcemy wam życzyć, aby ten wyjątkowy czas w roku, wypełniony był życzliwością i poczuciem szczęścia 🎅🏽

A w świąteczny klimat wprowadzi Was piosenka greckiej gwiazdy:

https://m.youtube.com/watch?v=4y5OxVoHLjE


Καλα χριστουγεννα 🎄🎅🏽🕯️⛄🎄

  • Holidea - wycieczki Kreta

Tajemnica zaginionej Atlantydy to jeden z najpopularniejszych mitów na świecie. Dotychczas nikomu nie udało się jednak udowodnić, że ta wyspa naprawdę istniała, pomimo podań wielu naukowców i filozofów. Niektórzy nie są przekonani, gdzie mogło znajdować się to cudowne miasto, jednak istnieje wiele teorii świadczących o tym, że katastrofa cywilizacji minojskiej i starożytnej Thery, czyli Santorini, jest silnie związana z zaginioną Atlantydą.

zaginiona Atlantyda

Życie przed katastrofą


Przed katastrofą starożytna Thera szczyciła się kwitnącą gospodarką, a minojczycy znani ze swojej sztuki żeglarskiej, prowadzili intensywny handel z innymi krajami śródziemnomorskimi. Uważa się, że to starożytne miasto stanowiło ważny port handlowy na Morzu Egejskim, ponieważ różne przedmioty znalezione w wykopaliskach zostały najprawdopodobniej przywiezione z Cypru, Syrii, kontynentalnej Grecji, a nawet z odległego Egiptu.

Wybuch wulkanu położył kres tej wyjątkowej starożytnej cywilizacji. Wykopaliska potwierdzają, że nie było ofiar w ludziach i mieszkańcy osady wraz z całym dobytkiem zdołali ewakuować się przed erupcją. Nigdy jednak nie powrócili do swojego miasta, które na skutek wybuchu wulkanu zostało całkowicie zniszczone i już nigdy nie powróciło do niego życie.


Wykopaliska i dowody - czy Atlantyda istniała naprawdę?


Podczas wspólnej wyprawy poznasz słynną legendę o zaginionej Atlantydzie napisaną przez Platona. To właśnie ta opowieść pozwala wielu sądzić, iż zaginione starożytne miasto Atlantyda, które nagle zniknęło z powierzchni ziemi, jest tak naprawdę starożytnym miastem odkrytym na wyspie Santorini.

Jeżeli chcesz poznać tę tajemniczą historię, wybierz się z nami na wycieczkę do Akrotiri, ogromnego placu archeologicznego, a w starożytności pełnej życia osady, kompletnie zniszczonej przez erupcję wulkanu ok. 1624 r p.n.e.

Wykopaliska w Akrotiri stanowią dowód potwierdzający ogromy rozwój cywilizacji minojskiej - kilkupiętrowe domy z systemem wodociągowym, doprowadzającym zimną i ciepłą wodę do domostw, a także idealnie rozplanowane ulice, place, czy wykute z kamienia muszle klozetowe. Ściany budynków pokryte freskami również świadczą o niesamowitym rozwoju tejże cywilizacji. Można na nich zobaczyć okręty, egzotyczne zwierzęta żyjące w Afryce, czy Azji Mniejszej, takie jak małpy czy lwy, ciemnoskórego rybaka, a nawet kobiety z pomalowanymi paznokciami.

Zobacz na własne oczy, jak wygodne i luksusowe życie prowadzili ówcześni mieszkańcy tego legendarnego miasta i zdecyduj, czy rzeczywiście mogła być to tajemnicza zaginiona Atlantyda.


#KretaAtrakcje #SantorinizKrety #tajemnicaZaginionejAtlantydy

  • Holidea - wycieczki Kreta

Jesteś miłośnikiem kultury? A może podróżnikiem, który pragnie poznać historię miejsc, które odwiedza? Jeśli tak, to Kreta jest idealnym miejscem dla Ciebie!

Wyspa ta jest pełna światowej sławy zabytków, a także muzeów o imponujących zbiorach, stanowiących nieocenione źródło wiedzy o życiu w różnych epokach historycznych na Krecie. Muzea znajdują się w głównych miastach wyspy, więc podróż autobusem, czy wynajętym autem z pewnością nie sprawi żadnego problemu.

Eksponat Muzeum Archeologicznym w Heraklionie
Jeden z eksponatów znajdujących się w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie

Muzeum Morskie w Chanii


Znajdujące się w Chanii Muzeum Morskie zostało założone w 1973 r., tj. w 32. rocznicę bitwy o Kretę. Muzeum jest poświęcone tradycjom morskim i historii Krety od epoki minojskiej do współczesności, posiada w pełni wyposażoną bibliotekę oraz dużą wystawę eksponatów dotyczących życia morskiego oraz modeli statków. Budynek muzeum ma ogromne znaczenie historyczne, ponieważ jest to miejsce, w którym grecka flaga została podniesiona po raz pierwszy po zjednoczeniu Krety z państwem greckim.


Muzeum Bizantyjskie w Chanii 


Ważną rolę w kształtowaniu kultury Krety odgrywały czasy bizantyjskie i średniowieczne. Muzeum Bizantyjskie w Chanii umożliwia odkrycie ogromnej kolekcji artefaktów, takich jak monety, freski, przedmioty ceramiczne, czy inskrypcje z czasów bizantyjskich, czy weneckich na wyspie.


Muzeum Archeologiczne w Heraklionie 


W mieście Heraklion znajduje się Muzeum Archeologiczne z bogatymi zbiorami sztuki minojskiej. Muzeum mieści się w budynku wybudowanym w latach 1937-1940 o nowoczesnej i antysejsmicznej konstrukcji. Budynek mieści się w miejscu, gdzie do trzęsienia ziemi w 1856r. znajdował się klasztor rzymskokatolicki pw. św. Franciszka. Zbiory obejmują m.in. pochodzące z okresu neolitu arcydzieła ceramiki, biżuterię, rzeźby z kamienia i marmuru.


Muzeum Kreteńskiej Liry w Rethymnon 


Lira jest instrumentem silnie związanym z muzyczną tradycją Krety. Instrument ten po dziś dzień zachował formę bizantyńskiej liry, na której grano w czasach średniowiecznych w Grecji. Muzeum liry kreteńskiej w Rethymnon przybliża tradycję i muzykę Krety. Muzeum posiada pracownię oraz niezwykle bogaty zbiór lir kreteńskich.


Muzeum Wojnyw Chanii


Żaden miłośnik historii z pewnością nie pominie wizyty w Muzeum Wojny w Chanii. Podczas wizyty w muzeum można poznać historię rewolucji kreteńskiej przeciwko Imperium Osmańskiemu, a także historię heroicznej roli Krety w Grecji podczas II wojny światowej. Muzeum posiada w swoich zbiorach rzadko spotykane sprzęty, a także imponujące zdjęcia, których nie można zobaczyć nigdzie indziej.


#KretaMuzea #KretaAtrakcje #KreteńskaKultura #ZanurzSięwHistorii