• Holidea - wycieczki Kreta

Historia greckich drzew oliwnych

Zaktualizowano: 9 lut

Drzewo oliwne stanowiło symbol rejonu śródziemnomorskiego od czasów starożytnych. Dzięki oliwkom zapewniało bowiem pożywienie i oliwę z oliwek. Drzewko oliwne przedstawiane było także jako jedno z najważniejszych greckich drzew w mitologii.

greckie drzewo oliwne

Symbol pokoju, mądrości, płodności, dobrobytu, szczęścia i zwycięstwa


Żaden inny gatunek drzew nie był tak czczony, uwieczniany na malowidłach, czy w pieśniach, jak drzewo oliwne. To drzewo, które kocha morze i śródziemnomorskie słońce, rośnie nawet na suchych i skalistych glebach i jest w stanie przetrwać susze, czy silne wiatry. Drzewo to towarzyszyło mieszkańcom greckiej ziemi zarówno w czasach dobrobytu, jak i niedostatku i odcisnęło swoje piętno na każdym aspekcie lokalnej tradycji.


Drzewo oliwne jako symbol życia


W tradycji greckiej, gdy rodzi się kolejne dziecko w rodzinie, sadzi się drzewo oliwne. Drzewko i dziecko będą dorastać razem, a kiedy dziecko osiągnie wiek 6 lat, drzewo oliwne wyda pierwsze owoce. Będzie wzrastać wraz z rodziną, trwając przez wiele przyszłych pokoleń, aby zawsze przypominać ciągłość i ewolucję życia.

Okres życia drzewa oliwnego wynosi zwykle od 300 do 600 lat, ale istnieją też drzewa oliwne liczące ponad 1000 lat. Historia drzewka oliwnego w regionie śródziemnomorskim, a dokładniej we wschodniej części Morza Śródziemnego, sięga około 7.000 lat wstecz. Spekuluje się, że pojawiło się po raz pierwszy w Syrii, na co wskazują różne malowidła na statkach i mnogość mitów przekazywanych przez ludzi żyjących w basenie Morza Śródziemnego. Z kolei wiele dowodów wskazuje, że drzewka oliwne pojawiły się po raz pierwszy w Grecji dzięki kupcom fenickim, którzy sprowadzili je do europejskiego obszaru śródziemnomorskiego - Włoch, Francji, Hiszpanii, Portugalii – skąd następie rozprzestrzeniły się do Ameryki i Australii.

Znaleziska archeologiczne świadczą także o tym, że drzewo oliwne rosło dziko na Bliskim Wschodzie i w śródziemnomorskim regionie przybrzeżnym, a jego owoce były używane od czasów prehistorycznych.


Kult drzewa oliwnego i mitologia


Na przestrzeni tysięcy lat greckiej historii wokół drzewa oliwnego powstało wiele mitów i legend. Według mitologii greckiej, bogini mądrości, sztuki i pokoju - Atena, podarowała pierwsze drzewko oliwne miastu Ateny oraz nauczyła ludność uprawiać je oraz wykorzystywać jego owoce i soki.

Ludność grecka korzysta z tego daru po dziś dzień. Obecnie w Grecji uprawa oliwek kwitnie. Drzewa oliwne zajmują 20% gruntów uprawnych (około 130 000 000 drzew na powierzchni 6 900 km²), a oliwa z oliwek jest głównym źródłem dochodów dla 700 000 rodzin. Uprawa oliwek stanowi także główne źródło dochodu na obszarach o niekorzystnych warunkach klimatycznych i glebowych i zapobiega wyludnianiu się tych obszarów.


#trochęHistorii #Grecja #drzewaOliwne #natura

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie