• Holidea - wycieczki Kreta

Rethymnon atrakcje turystyczne - wspaniałe zabytki i zachwycająca natura

Zaktualizowano: 9 lut


Rethymnon, nazywany także Retimno, to greckie miasto położone na północnym wybrzeżu Krety. Choć jego populacja to zalewie ok. 30 tysięcy mieszkańców, jest trzecim co do wielkości miastem na Krecie (po Heraklionie i Chanii). Ze względu na swoją bogatą historię i wspaniałą lokalizację Retimno jest dzisiaj częstą destynacją podróży turystycznych.


Rethymnon widok na zatokę

Miasto zostało zasiedlone jeszcze w starożytności, pod koniec okresu minojskiego. Przez tysiące lat swojego istnienia Rethymnon zasłynął zarówno jako ważny ośrodek handlowy, jak i jeden z najbardziej znaczących ośrodków nauki i sztuki. Ze względu na swoją burzliwą historię, wygląd miasta zmieniał się kilkukrotnie. W 1645 roku miasto (wtedy pod okupacją wenecką) zostało zajęte przez wojska tureckie, co nadało mu w późniejszych latach charakter typowo muzułmański - zdecydowaną większość kościołów zburzono, a inne przekształcono w meczety. Współcześnie Retimno jest kurortem, który przyciąga turystów obietnicą wspaniałej pogody, licznymi zabytkami i zachwycającymi krajobrazami.


Rethymnon - atrakcje histryczne


Do najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych należy Fortezza, pochodząca z XVI wieku potężna forteca zachowana w dobrym stanie, na terenie której znajduje się między innymi chrześcijańska kaplica, meczet i Muzeum Archeologiczne. Warte odwiedzenia są także pozostałości po okresie weneckim, a przede wszystkim fontanna Rimondiego udekorowana misternymi lwimi paszczami, pozostałości po (jedynej ocalałej) bramie miejskiej Megali Porta oraz malowniczo położony port wenecki. Podczas zwiedzania portu zachwycić się można zabytkowymi dziełami Wenecjan - molo, latarnią morską czy kamienicami z portalami i balkonami. Cumują tu dzisiaj liczne łodzie rybackie i jachty. Kolejną obowiązkową atrakcją turystyczną Retimno jest oczywiście starówka. Stare Miasto w Rethymno to mnóstwo starych, kamiennych uliczek, pełne kościołów, meczetów i restauracji. Warto się tu zgubić i odkryć mniej uczęszczane zakątki! Podczas swojego pobytu w tym greckim mieście koniecznie odwiedzić trzeba także Loggio,  miejskie targowisko oferujące lokalne produkty i drewnianą bazylikę Agios Frangiskos, która na długo pozostaje w pamięci każdego turysty.


Malownicze położenie Rethymnon


W mieście Rethymnon atrakcje, które zobaczyć można to nie tylko zabytki, ale także cuda natury. Wzdłuż wybrzeża ciągną się tu długie na kilkanaście kilometrów, piaszczyste plaże (nazywane najładniejszymi na wyspie), a samo miasto położone jest  między dwoma wysokimi pasmami górskimi. Na zachodzie znajdują się góry Lefka Ori, a na wschodzie Ida (Oros Idi). Okolice Retimno są dość gęsto zaludnione, a małe, malownicze wioski położone na zboczach górskich pełne sadów owocowych i gajów oliwnych gwarantują malownicze widoki.

Oferowane przez Rethymnon atrakcje zdecydowanie są warte podróży do tego greckiego miasta!


#KretaAtrakcje #miastaKrety #małaWenecja #Fortezza

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie