+48 788 641 111 +48 668 661 689 info@holidea.eu
+48 788 641 111 +48 668 661 689 info@holidea.eu

Słów kilka o Krecie

Kretę nazywano kiedyś Makaris – wyspą ludzi szczęśliwych. To największa grecka wyspa, pełna atrakcji, minojskich tajemnic, pałaców sprzed trzech tysięcy lat, przepięknych plaż, zabytków i mitologii.

Mieszkańcy wyspy są znani z gościnności i hołdują tej tradycji z pokolenia na pokolenie.

Jej powierzchnia to 8336 km2. Jest oddalona o 160 km na południe od Grecji kontynentalnej, ma wyraźnie podłużny kształt i 260 km długości – oraz od 60 do ok. 12 km szerokości w najwęższym miejscu znajdującym się w rejonie miasta Ierapetra. Stamtąd do Afryki jest tylko 300 kilometrów. Z powodu tej bliskości, panuje tu specyficzny mikroklimat. Na wyspie zderzają się dwa fronty atmosferyczne – Morza Śródziemnego i Afryki północnej. Na szczęście przeważa klimat umiarkowany, a lato na Krecie trwa najdłużej w Grecji – morze zaprasza do kąpieli od kwietnia do października. Linia brzegowa ma długoś ponad tysiąca kilometrów, więc plaż na pewno nie zabraknie.

Nie zabraknie też miejsc, które warto zwiedzić – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

W ciągłym ruchu

Wyspa 15 milionów lat temu była częścią Europy Kontynentalnej. Jej zachodnie fragmenty są przedłużeniem gór Dynarskich. Do tego jest w ciągłych ruchu. Obecnie przesuwa się na południe z prędkością centymetra na ćwierć wieku. Zanim jednak dotrze do Afryki, wyschnie całe Morze Śródziemne.

Ruch odbywa się też w pionie – zachodnia część się unosi – wschodnia zanurza. Różnice wynoszą już metry i niektóre starożytne porty jak Olous są pod wodą, a niektóre leżą wyżej na skałach.

Raj dla turystów

Kreta to nie tylko plażowanie, ogromną jej część zajmują przepiękne góry, a co za tym idzie również kaniony, z których znane jest południe – w tym najdłuższy w Europie – Samaria i jaskinie – w jednej z nich podobno wychował się największy z bogów – Zeus. Jest ich na wyspie ponad 3 tysiące.

Wyspa jest mocno zróżnicowana, a każda z jej części oferuje inne atrakcje.

Nie można też zapominać o kreteńskiej kuchni. Dieta ta ciągle jest jedną z najzdrowszych na świecie. Króluje tu oliwa, której spożywa się tutaj około 30 litrów rocznie na osobę. Do tego wszystkie owoce i warzywa są tutejsze. Kuchnia obfituje w świeże ryby i owoce morza, które doceni każdy smakosz. Po wizycie w tawernie spodziewajcie się też darmowego deseru czy kieliszka raki – lokalnego alkoholu – które dostaniecie w prezencie. Mieszkańcy wyspy są znani z gościnności i hołdują tej tradycji z pokolenia na pokolenie.

Kreteńscy celebryci

Z Krety pochodzą wybitne postacie znane na całym świecie jak Nikos Kazantzakis – pisarz i autor powieści Grek Zorba, Nana Mouskouri – piosenkarka, Mikis Theodorakis – kompozytor, autor muzyki do filmu Grek Zorba, a przede wszystkim malarz Domenikos Theotokopulos czyli słynny El Greco. Co ciekawe z Krety pochodzi również ojciec słynnej aktorki Jennifer, John Aniston, którego prawdziwe nazwisko to Yannis Anastassakis

Leave a Reply

Holidea – wycieczki fakultatywne

Santorini, Spinalonga, Pałac w Knossos, laguna Balos, Złota Wyspa Chrissi… te i wiele innych atrakcji czeka Cię na wakacjach z biurem podróży Holidea.

Zapraszamy na wspólną wyprawę po Krecie i okolicznych wyspach!

Ostatnie posty

Tris Ekklisies – Ukryty Skarb Krety
21 czerwca, 2024
Forteca Wenecka w Rethymnonie
6 czerwca, 2024
Romantyczne zaręczyny na jachcie
5 czerwca, 2024
Człowiek z Tyrolu
11 marca, 2023