+48 788 641 111 +48 668 661 689 info@holidea.eu
+48 788 641 111 +48 668 661 689 info@holidea.eu

Zwiedzanie Krety – na własną rękę czy z przewodnikiem?

Grecka Kreta jest jednym z najpopularniejszych kierunków podróży dla turystów z całego świata. Nic w tym dziwnego, łączy w sobie wyjątkowo ciepły klimat oraz niezwykłe warunki naturalne z bogatą historią i doskonale rozwiniętą infrastrukturą turystyczną.

Zwiedzanie Krety na własną rękę to spore wyzwanie, do którego warto przygotować się jeszcze przed wyjazdem. To, co zobaczymy, zależy bowiem od tego, ile dni spędzimy na wyspie, a także jakim środkiem transportu planujemy się poruszać. Kreta oferuje sporo atrakcji dla turystów o różnych potrzebach. Kto planuje leniwy wypoczynek i przede wszystkim plażowanie, powinien wybrać się na najpiękniejszą plażę Krety – lagunę Balos lub na malowniczą plażę Elafonisi. Dla osób zainteresowanych aktywnym zwiedzaniem, obowiązkowymi punktami kreteńskich wypraw powinny być pałac w Knossos, Rethymnom, stolica Krety Heraklion oraz liczne starożytne miasteczka, które – choć w większości niewiele z nich zostało – urzekają monumentalnymi ruinami i urokiem dawnych, starożytnych czasów.

Na własną rękę warto się pogubić

Aby zwiedzać wyspę na własną rękę, należy zaopatrzyć się w przewodniki, które dokładnie opisują poszczególne atrakcje. Zwiedzanie ruin bez żadnej wiedzy o nich jest bowiem jedynie spacerem, który niewiele wnosi, jeśli nie wiemy dokładnie, co aktualnie oglądamy. Owszem, zwiedzanie na własną rękę jest trochę tańsze, a także pozwala podróżować we własnym tempie i oglądać atrakcje w wybranej kolejności. Jednak nie do końca pozwala poczuć klimat wyspy czy poznać jej barwną, wielowiekową historię.

Aktywnie zwiedzanie z doświadczonym przewodnikiem

Zdecydowanie bardziej polecamy zwiedzanie Krety z przewodnikiem, najlepiej takim, który od lat mieszka na wyspie i świetnie odnalazł się w lokalnej społeczności. Taki polski przewodnik podzieli się nie tylko wiedzą, jaką możemy zdobyć z map czy książek, ale również opowie wiele ciekawych historii, poleci dobre knajpki z lokalnym jedzeniem, a także doskonale zaplanuje zwiedzanie poszczególnych atrakcji wyspy bez obaw, że zapomnimy o którymś z najważniejszych elementów. Jeśli więc planujemy wypoczynek na Krecie i chcemy zobaczyć coś więcej niż plażę obok hotelu, warto rozejrzeć się w ofercie wycieczek fakultatywnych organizowanych przez lokalne biura podróży. Dzięki temu można liczyć na opiekę przewodnika, który poprowadzi nas nie tylko po najważniejszych kreteńskich zabytkach czy atrakcjach, ale również po mniej uczęszczanych miejscach, które warto zobaczyć.

polecamy

Wycieczkę

Labirynt w Knossos
i Heraklion – półdniowa

Labirynt Minotaura
Legendarne Knossos, mityczny labirynt Minotaura oraz tętniący życiem Heraklion. Wyprawa dla wszystkich, którzy chcą
poznać świat do tej pory znany im
tylko z mitów.

Popołudnie w labiryncie minotaura i stolicy krety, Heraklionie

Labirynt Minotaura
Legendarne Knossos, mityczny labirynt Minotaura oraz tętniący życiem Heraklion. Wyprawa dla wszystkich, którzy chcą
poznać świat do tej pory znany im
tylko z mitów.

Leave a Reply

Holidea – wycieczki fakultatywne

Santorini, Spinalonga, Pałac w Knossos, laguna Balos, Złota Wyspa Chrissi… te i wiele innych atrakcji czeka Cię na wakacjach z biurem podróży Holidea.

Zapraszamy na wspólną wyprawę po Krecie i okolicznych wyspach!

Ostatnie posty

Człowiek z Tyrolu
11 marca, 2023
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ – Grudzień i Święta w Grecji
11 marca, 2023
Santorini a teoria zaginionej Atlantydy
11 marca, 2023
Cofnij się w czasie, czyli najciekawsze muzea na Krecie
11 marca, 2023