+48 788 641 111 +48 668 661 689 info@holidea.eu
+48 788 641 111 +48 668 661 689 info@holidea.eu

Góry Krety

Jeśli lubicie się wspinać, Kreta to doskonałe miejsce na urlop. Góry zajmują około 90% powierzchni wyspy, a co za tym idzie, znajdziecie tu też wiele przepięknych kanionów i jaskiń.

Góry Dikti z najwyższym szczytem o tej samej nazwie – Dikti – 2148 m n.p.m. W górach tych znajduje się również płaskowyż Lasithi z jaskinią Psychro, gdzie na świat przyszedł bóg wszystkich bogów – słynny Zeus.

Lefka Ori – góry białe na Krecie

Kreta jest położona na styku dwóch płyt tektonicznych – Egejskiej, która napiera na Afrykańską. Krajobraz, który oglądamy – był kiedyś dnem morskim. 15 milionów lat temu, wyspa była częścią Europy, jej zachodnie fragmenty są przedłużeniem gór Dynarskich.

Nie dość, że występują tu trzęsienia ziemi – Kreta ciągle sunie powoli w stronę Afryki i jeszcze do tego rusza się w pionie. Wschodnia część wyspy zanurza się w morzu a zachodnia ulega wypiętrzeniu ku górze.

Jeśli planujecie trekking, do wyboru są 3 główne masywy górskie
1. Lefka Ori czyli góry białe. Nazwa adekwatna do ich koloru. W zimie śnieg utrzymuje się na szczytach nawet 6 miesiący, a w lecie są jasne z powodu ich budulca – skał wapiennych. Na południowej ścianie Gór Białych znajduje się 14 głębokich wąwozów, a wśród nich prawdziwa perła – Samaria, czyli najdłuższy wąwóz Europy. Wąwóz Samaria ma długość 18 kilometrów, a przejście nim zajmuje około 4 godzin. Najwyższy szczyt masywu to Pachnes – 2452 m n.p.m.

2. W centrum wyspy znajdują się góry Idi i najwyższy szczyt Krety – Psiloritis 2456 m n.p.m. Szczyt czasami nazywany jest Timios Stavros, czyli Święty Krzyż, a nazwa ta pochodzi od kapliczki, która znajduje się na szczycie. Nazwa masywu wywodzi się od słowa Idha, które oznacza zalesioną górę. Niestety dziś lasy na Krecie zajmują niewiele, bo tylko 7% powierzchni, jednak kiedyś porastały wyspę bardzo gęsto.

3. Na wschodzie Krety znajdują się Góry Dikti z najwyższym szczytem o tej samej nazwie – Dikti – 2148 m n.p.m. W górach tych znajduje się również płaskowyż Lasithi z jaskinią Psychro, gdzie na świat przyszedł bóg wszystkich bogów – słynny Zeus. Miejsce to jest rzadko odwiedzane przez turystów , dzięki czemu zachowało swój dziewiczy charakter.

Wybierając się w góry pamiętajcie jednak o dobrych butach i wyposażeniu, bo pogoda na wysokościach się zmienia, jest też zimniej, jednak cudowne na Krecie jest to – że każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo wyspa to nie tylko piękne plaże, ale i moc ciekawych miejsc do odwiedzenia o których będziemy Wam opowiadać.

Dorota Gonet

polecamy

Wycieczkę

Wąwóz Samaria

Najdłuższy wąwóz Europy
Piesza wędrówka dla lubiących aktywny styl życia przez słynny, 18 km długości wąwóz odwiedzany rokrocznie przez tysiące turystów

Leave a Reply

Holidea – wycieczki fakultatywne

Santorini, Spinalonga, Pałac w Knossos, laguna Balos, Złota Wyspa Chrissi… te i wiele innych atrakcji czeka Cię na wakacjach z biurem podróży Holidea.

Zapraszamy na wspólną wyprawę po Krecie i okolicznych wyspach!

Ostatnie posty

Tris Ekklisies – Ukryty Skarb Krety
21 czerwca, 2024
Forteca Wenecka w Rethymnonie
6 czerwca, 2024
Romantyczne zaręczyny na jachcie
5 czerwca, 2024
Człowiek z Tyrolu
11 marca, 2023