+48 788 641 111 +48 668 661 689 info@holidea.eu
+48 788 641 111 +48 668 661 689 info@holidea.eu

Heraklion – co warto zobaczyć w stolicy Krety?

Bez względu na to, w jakim miejscu Krety wypoczywamy, punktem obowiązkowym greckich wakacji jest odwiedzenie stolicy wyspy. Heraklion to wyjątkowe miasto, w którym na każdym kroku można zobaczyć, jak umiejętnie połączono wielowiekową historię z nowoczesnością i atrakcjami dla turystów.

Heraklion – panorama miasta

Heraklion znajduje się na północy Krety, zaledwie 6 kilometrów od mitycznych ruin w Knossos, które przyciągają turystów z całego świata. Co ciekawe, historia miasta jest najprawdopodobniej o wiele dłuższa niż wskazują na to źródła historyczne. Podobno już 2000 lat przed naszą erą miasto pełniło funkcję portu dla Knossos. Udokumentowane źródła wskazują jednak początki miasta na IX wiek przed naszą erą, gdy na tym terenie pojawili się Saraceni. Początkowo miasto było więc portem dla piratów, którzy wyruszali stąd na łupienie bizantyjskich kupców. Kilka wieków później Heraklion dostał się pod panowanie Wenecjan, którzy stworzyli tu prężnie rozwijający się ośrodek handlowy. To właśnie z weneckiego okresu pochodzą najpiękniejsze budowle w mieście.

Efektowne zabytki kultury weneckiej

Zwiedzanie Heraklionu warto zacząć od portu, w którym znajduje się całkiem dobrze zachowana wenecka forteca Rocca al Mare, z której rozciąga się niezwykły widok na morze i okoliczne wyspy. Na spacer po mieście najlepiej wybrać się na piechotę. Cały Heraklion to bowiem kłębowisko niewielkich, pełnych uroku uliczek, na których ruch samochodowy jest jednostronny. Co więcej, zwiedzanie autem nie pozwoli poczuć pełnego uroku i klimatu miasta. Po zwiedzeniu portu warto wybrać się na stare miasto, gdzie zachowało się mnóstwo zabytkowej architektury. Jednym z najpiękniejszych zabytków jest monumentalna XVII-wieczna Fontanna Morosini, która składa się z ośmiu zbiorników i licznych architektonicznych zdobień. Warto również obejrzeć Loggię Wenecką, uznawaną za najpiękniejszy zabytek architektury weneckiej w Hraklionie.

Wyprawa do muzeum i na plażę

Obowiązkowym punktem zwiedzania Heraklionu powinno być również Muzeum Archeologiczne, w którym zgromadzono wiele eksponatów z dawnej historii miasta i okolic. Można tu między innymi zobaczyć sporo przedmiotów, które odnaleziono podczas prac wykopaliskowych na stanowisku w Knossos. Później można wybrać się na spacer ulicą Daidalou, najpopularniejszym traktem pieszym w mieście. To właśnie tutaj jest najwięcej sklepów z pamiątkami, a także knajpek i kawiarni, w których można spróbować specjałów lokalnej kuchni. Zwiedzanie stolicy nie powinno ograniczać się jedynie do samego miasta. Równie atrakcyjna turystycznie jest jego okolica – w pobliżu miasta sporo jest antycznych miasteczek, z najpopularniejszym Knossos na czele. Niedaleko Heraklionu można również aktywnie lub mniej aktywnie wypocząć nad wodą. Przepiękne plaże w Tombrouk i Amoudarze zachęcają zarówno do leniwego plażowania, jak i do uprawiania sportów wodnych w którymś z prężnie działających ośrodków sportowych.

polecamy

Wycieczki

Greckie Hawaje – plaża Falassarna i wyspa Gramvousa


Plaża Falassarna to wyjątkowe miejsce, przypomina egzotyczne wyspy Pacyfiku, stąd nazywana jest greckimi Hawajami. .

Plaża Matala, słynne klify nad morzem Libijskim, starożytna Gortyna – Południe Krety

Wyprawa malowniczą trasą pośród najstarszych gajów oliwnych na południe Krety.

Płaskowyż Lasithi, Grota Zeusa i Cretaquarium

Kreta nieznana
Autentyczne kreteńskie klimaty z dala od kurortów. Wyprawa trasą widokową przez Góry Diktejskie na płaskowyż Lassithi, kreteńskie wioski, klasztory twierdze i Jaskinia Zeusa.

Labirynt w Knossos
i Heraklion – półdniowa

Labirynt Minotaura
Legendarne Knossos, mityczny labirynt Minotaura oraz tętniący życiem Heraklion. Wyprawa dla wszystkich, którzy chcą
poznać świat do tej pory znany im
tylko z mitów.

Popołudnie w labiryncie minotaura i stolicy krety, Heraklionie

Labirynt Minotaura
Legendarne Knossos, mityczny labirynt Minotaura oraz tętniący życiem Heraklion. Wyprawa dla wszystkich, którzy chcą
poznać świat do tej pory znany im
tylko z mitów.

Oferta Specjalna

Rejs jachtem w grupie do 10 osób

Na fali kreteńskiej rozkoszy
Będzie to wakacyjny dzień nad morzem, pełen słońca, relaksu i wspaniałej zabawy. Każdy nasz rejs to gwarancja luksusowej przygody, niezapomnianych chwil oraz bezpiecznej żeglugi pod okiem doświadczonego kapitana.

Oferta Specjalna

Spinalonga, BBQ
i Agios Nikolaos

Malowniczy wschód Krety.
Błogi relaks, grillowanie na dzikiej plaży, niezwykła twierdza i jezioro bez dna w środku miasta. Wyrusz z nami na wysepkę Spinalonga, aby poznać jej mroczną i jednocześnie wzruszającą historię.

Kreta De Lux

Rejsy prywatnym jachtem na indywidualne zamówienie

Na fali kreteńskiej rozkoszy
Będzie to wakacyjny dzień nad morzem, pełen słońca, relaksu i wspaniałej zabawy. Każdy nasz rejs to gwarancja luksusowej przygody, niezapomnianych chwil oraz bezpiecznej żeglugi pod okiem doświadczonego kapitana.

Leave a Reply

Holidea – wycieczki fakultatywne

Santorini, Spinalonga, Pałac w Knossos, laguna Balos, Złota Wyspa Chrissi… te i wiele innych atrakcji czeka Cię na wakacjach z biurem podróży Holidea.

Zapraszamy na wspólną wyprawę po Krecie i okolicznych wyspach!

Ostatnie posty

Człowiek z Tyrolu
11 marca, 2023
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ – Grudzień i Święta w Grecji
11 marca, 2023
Santorini a teoria zaginionej Atlantydy
11 marca, 2023
Cofnij się w czasie, czyli najciekawsze muzea na Krecie
11 marca, 2023