+48 788 641 111 +48 668 661 689 info@holidea.eu
+48 788 641 111 +48 668 661 689 info@holidea.eu

Historia Krety w pigułce

Jeśli planujesz wycieczkę na Kretę, warto pamiętać, że ta wyspa to nie tylko piękne plaże, możliwość relaksu i wypoczynku nad lazurowym morzem, ale również wielowiekowa historia, której ślady możemy spotkać praktycznie na każdym kroku. Kreteńczycy są bardzo głęboko związani ze swoją historią i tradycją, a dawne wieki wywarły potężny wpływ na współczesność.

Pierwsze ślady człowieka na Krecie pochodzą sprzed 5 tysięcy lat – najstarsze wartościowe znaleziska znaleziono w miejscowościach Knossos i Fajstos. Obecnie można je oglądać w jednym z kreteńskich muzeów. Około 2,5 tysiąca lat temu na Kretę przybyli najeźdźcy z Azji Mniejszej, którzy wtopili się w miejscową ludność i stworzyli bogatą i doskonale radzącą sobie społeczność. W tym czasie kwitł handel, rozwijała się kultura, powstawało też pierwsze pismo linearne.

Okres świetności Krety rozpoczął się około 2 tysiące lat przed naszą erą. To właśnie z tego okresu pochodzi najpiękniejszy pałac w Knossos, pałac w Fajstos czy Zakros, które do dziś są jednymi z najważniejszych zabytków Krety. Minojczycy mieli potężny wpływ na całą wschodnią część Morza Śródziemnego. Świadczy o tym chociażby fakt, że największe pałace, które były siedzibą władców, nie miały żadnych obronnych obwarowań czy fortyfikacji. Niestety, około 1700 roku miał miejsce kataklizm, najprawdopodobniej potężne trzęsienie ziemi, które pogrzebało doskonale rozwijającą się kulturę.

Kultura minojska zniszczona kataklizmem

Największy rozwój wyspy rozpoczął się po trzęsieniu ziemi, wtedy też przypada okres rozwoju kultury minojskiej. Kreteńczycy powoli odbudowali zniszczone pałace, tworząc budowle jeszcze piękniejsze i potężniejsze. Cała Kreta w szybkim tempie się rozwijała, na wyspie w tym czasie powstało ponad 90 miast. Postępował rozwój gospodarczy i kulturalny, w tym tez okresie powstawały najpiękniejsze artystyczne dzieła kultury minojskiej. Upadek kultury minojskiej nastąpił około 1450 roku przed nasza erą w wyniku wielkiego kataklizmu, a mianowicie wybuchu wulkanu na Santorini. Wspaniała kultura upadła, a wyspa nie odzyskała dawnej świetności.

Panowanie weneckie i tureckie

Przez kolejne stulecia wyspa przechodziła z rąk do rąk w zależności od tego, jaki lud akurat podbił te tereny. Nowi mieszkańcy za każdym razem dorzucali swoją cegiełkę do lokalnej kultury i architektury, dzięki czemu dzisiejsza Kreta jest pod tym względem wspaniałą mieszanką. Wiekach od XIII do XVII na wyspie zapanowała epoka wenecka. Wenecjanie budowali przede wszystkim efektowne fortyfikacje obronne (Rethymnon, Heraklion), które doskonale zachowały się do naszych czasów. Jednak pod koniec XVII wieku wyspę zdobyli Turcy, którzy wprowadzili tu swoje rządy. Kolejne stulecia oznaczają kolejne wojny i zamieszki, które utrudniają rozwój wyspy przechodzącej nieustannie pod panowanie różnych mocarstw. Dopiero w 1975 roku Grecja stała się republiką, a Kreta, jako jedno z najpiękniejszych miejsc w kraju, zaczęła przechodzić intensywny rozwój i stała się centrum turystycznym, do którego na wakacje przyjeżdżają turyści z całego świata.

polecamy

Wycieczki

=

Palmowa plaża preveli, klimatyczna wioska spili i 
kreteński piknik w  gaju  oliwnym

Autorska wyprawa na dzikie południe, do niezwykłej plaży Preveli
Palmowa plaża Preveli, klimatyczna wioska Spili i kreteński piknik w gaju oliwnym.

Wąwóz Imbros i Frangokastello z plażowaniem

Dzikie południe, czyli trekking w wąwozie Imbros, nawiedzony zamek Frangokastello i plaża.

Skarby Krety zachodniej

Zjawiskowe, a zarazem jedyne na Krecie naturalne jezioro, dawna stolica wyspy Chania z przepiękną wenecką starówką oraz rejs po malowniczej zatoce Souda.

Rajskie plaże i laguny Balos i Elafonisi

Rajskie plaże, czyli błękitna laguna Balos i różowa Elafonisi w jednym.

Greckie Hawaje – plaża Falassarna i wyspa Gramvousa


Plaża Falassarna to wyjątkowe miejsce, przypomina egzotyczne wyspy Pacyfiku, stąd nazywana jest greckimi Hawajami. .

Plaża Matala, słynne klify nad morzem Libijskim, starożytna Gortyna – Południe Krety

Wyprawa malowniczą trasą pośród najstarszych gajów oliwnych na południe Krety.

Płaskowyż Lasithi, Grota Zeusa i Cretaquarium

Kreta nieznana
Autentyczne kreteńskie klimaty z dala od kurortów. Wyprawa trasą widokową przez Góry Diktejskie na płaskowyż Lassithi, kreteńskie wioski, klasztory twierdze i Jaskinia Zeusa.

Labirynt w Knossos
i Heraklion – półdniowa

Labirynt Minotaura
Legendarne Knossos, mityczny labirynt Minotaura oraz tętniący życiem Heraklion. Wyprawa dla wszystkich, którzy chcą
poznać świat do tej pory znany im
tylko z mitów.

Leave a Reply

Holidea – wycieczki fakultatywne

Santorini, Spinalonga, Pałac w Knossos, laguna Balos, Złota Wyspa Chrissi… te i wiele innych atrakcji czeka Cię na wakacjach z biurem podróży Holidea.

Zapraszamy na wspólną wyprawę po Krecie i okolicznych wyspach!

Ostatnie posty

Człowiek z Tyrolu
11 marca, 2023
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ – Grudzień i Święta w Grecji
11 marca, 2023
Santorini a teoria zaginionej Atlantydy
11 marca, 2023
Cofnij się w czasie, czyli najciekawsze muzea na Krecie
11 marca, 2023