+48 788 641 111 +48 668 661 689 info@holidea.eu
+48 788 641 111 +48 668 661 689 info@holidea.eu

Jacy są Kreteńczycy?

Jeśli wybierasz się na wycieczkę na Kretę, warto zaplanować nie tylko to co zobaczyć na Krecie, ale również przygotować się na kontakt z rdzennymi mieszkańcami wyspy. Kreteńczycy są specyficznym narodem, a wiele ich zwyczajów czy zachowań może być dla turystów niezrozumiała lub dziwna. Warto jednak otworzyć się na poznanie tej innej kultury, gdyż jest ona bardzo przyjazna dla osób przyjezdnych.

Tak właśnie wygląda prawdziwa kreteńska sjesta

Kreteńczycy, co ciekawe, najpierw nazywają siebie Kreteńczykami, a dopiero w drugiej kolejności Grekami, co świadczy o dużym poczuciu ich odrębności i samodzielności. Bywa i tak, że Grekami nazywają się bardzo niechętnie, są bowiem bardzo przywiązani do lokalnej historii i społeczności, a nie do końca identyfikują się z innymi częściami Grecji.

Niespotykana otwartość i gościnność

Wielką zaletą Kreteńczyków jest ich gościnność i otwartość na przyjezdnych. Cechy te uznawane są nie tylko jako zalety, ale również jako cnoty. Warto jednak pamiętać, że działa tutaj zasada wzajemności. Kreteńczycy z otwartymi ramionami przyjmują gości, ale pod warunkiem, że oni również będą mieli z tego tytułu korzyści. W przypadku turystów ważne jest więc, by zostawiali pieniądze w sklepikach czy tawernach. Jako gościnny naród, Kreteńczycy prowadzą otwarte domy i nie mają w zwyczaju zamykania drzwi wejściowych. Jeśli więc zwiedzamy któreś z malowniczych miasteczek, możemy przy głównych uliczkach nie tylko zobaczyć ciekawą architekturę, ale również zajrzeć do wnętrz domów mieszkalnych i zobaczyć, jak leniwie i spokojnie płynie życie na Krecie. Oczywiście, trzeba pamiętać, aby uszanować prywatność mieszkańców i nie wchodzić w ich życie bez potrzeby.

Sjesta rzecz święta

Podobnie jak w innych śródziemnomorskich krajach, rzeczą świętą dla Kreteńczyków jest sjesta, czyli odpoczynek po południowym posiłku. Tutaj można zauważyć spore różnice między Kretą, a chociażby pozostałą częścią Grecji. Podczas gdy w innych rejonach kraju sklepy czy restauracje są w trakcie sjesty czynne przede wszystkim dla turystów, na Krecie w tym czasie życie zamiera. Sklepy i restauracje są zamknięte, a turyści, którzy nie uszanują odpoczynku i chcą w tym czasie coś kupić czy zjeść, uważani są za niewychowanych i nie budzą sympatii rdzennych mieszkańców wyspy. Kreteńczycy żyją bardzo powoli i ze stoickim spokojem, nie ulegają silnym emocjom i zawsze na wszystko znajdą czas. Na wyspie życie płynie spokojnie i bez pośpiechu, a właściciele sklepów czy restauracji zawsze znajdą chwilę na rozmowę z sąsiadem czy kimś z rodziny. Nie pilnują więc ściśle godzin otwarcia swoich lokali i nikt im nie ma tego za złe.

Jeśli planujemy wycieczkę na Kretę, musimy pamiętać, by uszanować zwyczaje mieszkańców wyspy i starać się postępować zgodnie z nimi. Turyści, którzy potrafią dostosować się do lokalnych obyczajów są przyjaźnie traktowani i z pewnością wakacje na Krecie będą wspominać wyjątkowo dobrze.

polecamy

Wycieczkę

Palmowa plaża preveli, 
klimatyczna wioska spili i 
kreteński piknik w  gaju  oliwnym

Autorska wyprawa na dzikie południe, do niezwykłej plaży Preveli
Palmowa plaża Preveli, klimatyczna wioska Spili i kreteński piknik w gaju oliwnym.

Wąwóz Imbros i Frangokastello z plażowaniem

Dzikie południe, czyli trekking w wąwozie Imbros, nawiedzony zamek Frangokastello i plaża.

Skarby Krety zachodniej

Zjawiskowe, a zarazem jedyne na Krecie naturalne jezioro, dawna stolica wyspy Chania z przepiękną wenecką starówką oraz rejs po malowniczej zatoce Souda.

Rajskie plaże i laguny Balos i Elafonisi

Rajskie plaże, czyli błękitna laguna Balos i różowa Elafonisi w jednym.

Oferta Specjalna

Bajeczna Santorini w 1 dzień z Rethymno

Wyspa jak z pocztówki
Rejs na jedną z najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych wysp świata.
Z nami poznasz prawdziwą Grecję!

Kreta De Lux

Rejsy prywatnym jachtem na indywidualne zamówienie

Na fali kreteńskiej rozkoszy
Będzie to wakacyjny dzień nad morzem, pełen słońca, relaksu i wspaniałej zabawy. Każdy nasz rejs to gwarancja luksusowej przygody, niezapomnianych chwil oraz bezpiecznej żeglugi pod okiem doświadczonego kapitana.

Leave a Reply

Holidea – wycieczki fakultatywne

Santorini, Spinalonga, Pałac w Knossos, laguna Balos, Złota Wyspa Chrissi… te i wiele innych atrakcji czeka Cię na wakacjach z biurem podróży Holidea.

Zapraszamy na wspólną wyprawę po Krecie i okolicznych wyspach!

Ostatnie posty

Człowiek z Tyrolu
11 marca, 2023
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ – Grudzień i Święta w Grecji
11 marca, 2023
Santorini a teoria zaginionej Atlantydy
11 marca, 2023
Cofnij się w czasie, czyli najciekawsze muzea na Krecie
11 marca, 2023