Szukaj
  • Holidea - wycieczki Kreta

Góry Krety

Zaktualizowano: 28 maj 2019

Jeśli lubicie się wspinać, Kreta to doskonałe miejsce na urlop. Góry zajmują około 90% powierzchni wyspy, a co za tym idzie, znajdziecie tu też wiele przepięknych kanionów i jaskiń.


Lefka Ori - góry białe na Krecie

Góry Dikti z najwyższym szczytem o tej samej nazwie – Dikti – 2148 m n.p.m. W górach tych znajduje się również płaskowyż Lasithi z jaskinią Psychro, gdzie na świat przyszedł bóg wszystkich bogów – słynny Zeus.

Kreta jest położona na styku dwóch płyt tektonicznych – Egejskiej, która napiera na Afrykańską. Krajobraz, który oglądamy – był kiedyś dnem morskim. 15 milionów lat temu, wyspa była częścią Europy, jej zachodnie fragmenty są przedłużeniem gór Dynarskich.

Nie dość, że występują tu trzęsienia ziemi – Kreta ciągle sunie powoli w stronę Afryki i jeszcze do tego rusza się w pionie. Wschodnia część wyspy zanurza się w morzu a zachodnia ulega wypiętrzeniu ku górze.Jeśli planujecie trekking, do wyboru są 3 główne masywy górskie


1. Lefka Ori czyli góry białe. Nazwa adekwatna do ich koloru. W zimie śnieg utrzymuje się na szczytach nawet 6 miesiący, a w lecie są jasne z powodu ich budulca – skał wapiennych. Na południowej ścianie Gór Białych znajduje się 14 głębokich wąwozów, a wśród nich prawdziwa perła – Samaria, czyli najdłuższy wąwóz Europy. Wąwóz Samaria ma długość 18 kilometrów, a przejście nim zajmuje około 4 godzin. Najwyższy szczyt masywu to Pachnes – 2452 m n.p.m.

</