• Holidea Facebook Ikona
  • Holidea Instagram Ikona
  • Holidea Twitter Ikona
  • Holidea Google My Business
  • Holidea TripAdvisor Ikona
Szukaj
  • Holidea - wycieczki Kreta

Góry Krety

Aktualizacja: 28 maj 2019

Jeśli lubicie się wspinać, Kreta to doskonałe miejsce na urlop. Góry zajmują około 90% powierzchni wyspy, a co za tym idzie, znajdziecie tu też wiele przepięknych kanionów i jaskiń.


Lefka Ori - góry białe na Krecie

Góry Dikti z najwyższym szczytem o tej samej nazwie – Dikti – 2148 m n.p.m. W górach tych znajduje się również płaskowyż Lasithi z jaskinią Psychro, gdzie na świat przyszedł bóg wszystkich bogów – słynny Zeus.

Kreta jest położona na styku dwóch płyt tektonicznych – Egejskiej, która napiera na Afrykańską. Krajobraz, który oglądamy – był kiedyś dnem morskim. 15 milionów lat temu, wyspa była częścią Europy, jej zachodnie fragmenty są przedłużeniem gór Dynarskich.

Nie dość, że występują tu trzęsienia ziemi – Kreta ciągle sunie powoli w stronę Afryki i jeszcze do tego rusza się w pionie. Wschodnia część wyspy zanurza się w morzu a zachodnia ulega wypiętrzeniu ku górze.Jeśli planujecie trekking, do wyboru są 3 główne masywy górskie


1. Lefka Ori czyli góry białe. Nazwa adekwatna do ich koloru. W zimie śnieg utrzymuje się na szczytach nawet 6 miesiący, a w lecie są jasne z powodu ich budulca – skał wapiennych. Na południowej ścianie Gór Białych znajduje się 14 głębokich wąwozów, a wśród nich prawdziwa perła – Samaria, czyli najdłuższy wąwóz Europy. Wąwóz Samaria ma długość 18 kilometrów, a przejście nim zajmuje około 4 godzin. Najwyższy szczyt masywu to Pachnes – 2452 m n.p.m.


2. W centrum wyspy znajdują się góry Idi i najwyższy szczyt Krety – Psiloritis 2456 m n.p.m. Szczyt czasami nazywany jest Timios Stavros, czyli Święty Krzyż, a nazwa ta pochodzi od kapliczki, która znajduje się na szczycie. Nazwa masywu wywodzi się od słowa Idha, które oznacza zalesioną górę. Niestety dziś lasy na Krecie zajmują niewiele, bo tylko 7% powierzchni, jednak kiedyś porastały wyspę bardzo gęsto.


3. Na wschodzie Krety znajdują się Góry Dikti z najwyższym szczytem o tej samej nazwie – Dikti – 2148 m n.p.m. W górach tych znajduje się również płaskowyż Lasithi z jaskinią Psychro, gdzie na świat przyszedł bóg wszystkich bogów – słynny Zeus. Miejsce to jest rzadko odwiedzane przez turystów , dzięki czemu zachowało swój dziewiczy charakter.


Wybierając się w góry pamiętajcie jednak o dobrych butach i wyposażeniu, bo pogoda na wysokościach się zmienia, jest też zimniej, jednak cudowne na Krecie jest to – że każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo wyspa to nie tylko piękne plaże, ale i moc ciekawych miejsc do odwiedzenia o których będziemy Wam opowiadać.


Dorota Gonet


#grotaZeusa #wysokieSzczyty #Dikti #Psiloritis #LefkaOri #Lassithi #wąwózSamaria


0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Santorini, Spinalonga, Pałac w Knossos, laguna Balos, Złota Wyspa Chrissi… te i wiele innych atrakcji czeka Cię na wakacjach z biurem podróży Holidea. Zapraszamy na wspólną wyprawę po Krecie i okolicznych wyspach! 

Chcesz być zawsze na bieżąco?

polub nas na

  • Facebook - Holidea
  • Instagram - Holidea
  • Twitter - Holidea
  • TripAdvisor - Holidea

Kreta wycieczki z polskim przewodnikiem:

Biuro:
Holidea
J. H. Dąbrowskiego 38 pok. 408
Szczecin, POLSKA

Przedstawiciel na Krecie:
Holidea - Wycieczki Kreta 
El. Venizelou
Chersonissos, Kreta, GRECJA


Godziny otwarcia:
codziennie 10:00 - 14:00

Numer licencji: 1039E60000054100

+48 605 975 507

 

info@holidea.eu
 

©2019 Copyright: Holidea