Szukaj
  • Holidea - wycieczki Kreta

Rethymnon – najpiękniejsze miasto Krety

Zaktualizowano: 28 maj 2019

Trzecie co do wielkości miasto na Krecie, Rethymnon, uważane jest zarówno przez Kreteńczyków, jak i przez turystów za najpiękniejsze miasto na całej wyspie. Największe zasługi dla obecnego wyglądu miasta mieli Wenecjanie, którzy pozostawili po sobie wiele efektownych i monumentalnych budowli. Jeśli planujesz wypoczynek na Krecie, koniecznie zarezerwuj jeden dzień na zwiedzanie Rethymnonu.


kwieciste uliczki Rethymnonu

Rethymnon był ważnym ośrodkiem handlowym już w starożytności. O jego potędze i wielkości może świadczyć fakt, iż miasto miało swoje własne monety. Jednak największy rozkwit przypadł na czasy późnego średniowiecza i renesansu, gdy w mieście rządzili Wenecjanie. Największą budowlą z tych czasów jest z pewnością wybudowana pod koniec XVI wieku Fortezza, potężna budowla obronna zlokalizowana na wybrzeżu. Jej zadaniem była obrona mieszkańców wyspy przed najeźdźcami tureckimi. Budowla doskonale zachowała się do dzisiejszych czasów, można ją zwiedzać także wewnątrz. Znajduje się w niej między innymi Muzeum Historyczne, a także sporo ciekawych punktów widokowych.


Kameralny port wenecki


Zwiedzając Rethymnon warto zrobić sobie spacer po nabrzeżu, gdzie na każdym kroku spotkamy pozostałości po weneckich czasach. Na uwagę zasługuje wenecki port z efektowną latarnią morską oraz mnóstwo piaszczystych plaż, które zachęcają do plażowania. W porównaniu do innych kreteńskich portów, port w Rethymnonie jest bardzo kameralny, ale dlatego też ma swój niezwykły urok. Warto wybrać się tu na spacer zwłaszcza o zachodzie słońca. Wzdłuż nabrzeża ciągnie się długa promenada, przy której znajduje się całe mnóstwo tawern i knajpek oferujących specjały lokalnej kreteńskiej kuchni. Serwowane dania są świeże, pyszne, aromatyczne, a przy tym sporo tańsze niż te, które serwują w swoich restauracjach duże hotele. Jeśli chcemy dobrze poznać Kretę, warto ją zwiedzać także od kuchni.


Starówka z widokiem na mieszkalne wnętrza