+48 788 641 111 +48 668 661 689 info@holidea.eu
+48 788 641 111 +48 668 661 689 info@holidea.eu

Rethymnon – najpiękniejsze miasto Krety

Trzecie co do wielkości miasto na Krecie, Rethymnon, uważane jest zarówno przez Kreteńczyków, jak i przez turystów za najpiękniejsze miasto na całej wyspie. Największe zasługi dla obecnego wyglądu miasta mieli Wenecjanie, którzy pozostawili po sobie wiele efektownych i monumentalnych budowli. Jeśli planujesz wypoczynek na Krecie, koniecznie zarezerwuj jeden dzień na zwiedzanie Rethymnonu.

kwieciste uliczki Rethymnonu

Rethymnon był ważnym ośrodkiem handlowym już w starożytności. O jego potędze i wielkości może świadczyć fakt, iż miasto miało swoje własne monety. Jednak największy rozkwit przypadł na czasy późnego średniowiecza i renesansu, gdy w mieście rządzili Wenecjanie. Największą budowlą z tych czasów jest z pewnością wybudowana pod koniec XVI wieku Fortezza, potężna budowla obronna zlokalizowana na wybrzeżu. Jej zadaniem była obrona mieszkańców wyspy przed najeźdźcami tureckimi. Budowla doskonale zachowała się do dzisiejszych czasów, można ją zwiedzać także wewnątrz. Znajduje się w niej między innymi Muzeum Historyczne, a także sporo ciekawych punktów widokowych.

Kameralny port wenecki

Zwiedzając Rethymnon warto zrobić sobie spacer po nabrzeżu, gdzie na każdym kroku spotkamy pozostałości po weneckich czasach. Na uwagę zasługuje wenecki port z efektowną latarnią morską oraz mnóstwo piaszczystych plaż, które zachęcają do plażowania. W porównaniu do innych kreteńskich portów, port w Rethymnonie jest bardzo kameralny, ale dlatego też ma swój niezwykły urok. Warto wybrać się tu na spacer zwłaszcza o zachodzie słońca. Wzdłuż nabrzeża ciągnie się długa promenada, przy której znajduje się całe mnóstwo tawern i knajpek oferujących specjały lokalnej kreteńskiej kuchni. Serwowane dania są świeże, pyszne, aromatyczne, a przy tym sporo tańsze niż te, które serwują w swoich restauracjach duże hotele. Jeśli chcemy dobrze poznać Kretę, warto ją zwiedzać także od kuchni.

Starówka z widokiem na mieszkalne wnętrza

Oprócz weneckiego portu, atrakcyjnym turystycznie miejscem w Rethymnonie jest z pewnością zabytkowa, urokliwa starówka. Pełno tu bardzo wąskich, krętych uliczek, przy których znajdują się sklepiki z pamiątkami, kawiarnie, a także domy mieszkalne. Co ciekawe, bez problemu można zajrzeć do takich domów – Kreteńczycy są bowiem narodem bardzo otwartym i przyjaznym i nie mają w zwyczaju zamykania drzwi w ciągu dnia. Na starówce uwagę przyciąga też słynna i bardzo efektowna wenecka Fontanna Rimondi pochodząca z XVII wieku. Podczas zwiedzania starego miasta można też natknąć się na kilka bardzo pięknych i doskonale zachowanych kościołów i meczetów, których obecność obok siebie pokazuje, jak mocno w Rethymnonie przeplatała się kultura wenecka, bizantyjska i rzymska.

Na zwiedzanie Rethymnonu warto zarezerwować sobie cały dzień. Choć miasto jest dosyć niewielkie, ma sporo atrakcji dla zwiedzających. A spacer po mieście powinien odbywać się bez pośpiechu i patrzenia na zegarek – tylko wtedy można poczuć urok spokojnego kreteńskiego życia z dala od zgiełku i hałasu wielkiego miasta.

polecamy

Wycieczkę

=

Palmowa plaża preveli

Autorska wyprawa na dzikie południe, do niezwykłej plaży Preveli
Palmowa plaża Preveli, klimatyczna wioska Spili i kreteński piknik w gaju oliwnym.

Wąwóz Imbros i Frangokastello z plażowaniem

Dzikie południe, czyli trekking w wąwozie Imbros, nawiedzony zamek Frangokastello i plaża.

Skarby Krety zachodniej

Zjawiskowe, a zarazem jedyne na Krecie naturalne jezioro, dawna stolica wyspy Chania z przepiękną wenecką starówką oraz rejs po malowniczej zatoce Souda.

Rajskie plaże i laguny Balos i Elafonisi

Rajskie plaże, czyli błękitna laguna Balos i różowa Elafonisi w jednym.

Oferta Specjalna

Bajeczna Santorini w 1 dzień z Rethymno

Wyspa jak z pocztówki
Rejs na jedną z najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych wysp świata.
Z nami poznasz prawdziwą Grecję!

Kreta De Lux

Rejsy prywatnym jachtem na indywidualne zamówienie

Na fali kreteńskiej rozkoszy
Będzie to wakacyjny dzień nad morzem, pełen słońca, relaksu i wspaniałej zabawy. Każdy nasz rejs to gwarancja luksusowej przygody, niezapomnianych chwil oraz bezpiecznej żeglugi pod okiem doświadczonego kapitana.

Leave a Reply

Holidea – wycieczki fakultatywne

Santorini, Spinalonga, Pałac w Knossos, laguna Balos, Złota Wyspa Chrissi… te i wiele innych atrakcji czeka Cię na wakacjach z biurem podróży Holidea.

Zapraszamy na wspólną wyprawę po Krecie i okolicznych wyspach!

Ostatnie posty

Tris Ekklisies – Ukryty Skarb Krety
21 czerwca, 2024
Forteca Wenecka w Rethymnonie
6 czerwca, 2024
Romantyczne zaręczyny na jachcie
5 czerwca, 2024
Człowiek z Tyrolu
11 marca, 2023