+48 788 641 111 +48 668 661 689 info@holidea.eu
+48 788 641 111 +48 668 661 689 info@holidea.eu

Kreta – 10 najważniejszych atrakcji turystycznych

Największa grecka wyspa kusi wielowiekową, niezwykłą historią, mieszanką wielu kultur, przepięknymi plażami i atrakcjami dla rożnych grup turystów. Kto raz spędzi wakacje na Krecie, z pewnością powróci tu jeszcze na niejeden urlop. Aby dobrze poznać wyspę, nie wystarczy bowiem nawet kilkanaście dni wakacji.

Jeśli wybierasz się na urlop na Kretę, warto już przed wyjazdem zrobić sobie plan zwiedzania, biorąc pod uwagę czas, sposób poruszania się po wyspie oraz możliwości finansowe. Z wielu kreteńskich atrakcji można bowiem korzystać bezpłatnie, jednak nie brakuje też miejsc, do których można wejść jedynie za opłatą. Przedstawiamy 10 najciekawszych atrakcji na Krecie, dzięki którym urlop na wyspie pozostawi niezapomniane wspomnienia i piękne pamiątkowe zdjęcia.

Spinalonga

Niewielka, urokliwa wyspa położona kilka kilometrów od wybrzeży Krety to miejsce łączące w sobie piękno natury z dosyć smutną historią. To właśnie tutaj znajdowała się ostatnia w Europie kolonia trędowatych. Wyspa jest jednym z głównych kierunków wycieczek turystów wypoczywających na Krecie. Choć zachwyca urokiem, jest całkowicie opuszczona.

Pałac w Knossos

Doskonale zachowany, monumentalny pałac w Knossos to pozostałość po dawnych władcach wyspy – Minojczykach. Według greckiej mitologii, to właśnie pod pałacem miał się znajdować labirynt, w którym uwięziono pół-człowieka, a pół-byka Minotaura.

Laguna Balos

Choć jest to miejsce atrakcyjne turystycznie, nie ma tu tłumów. Przede wszystkim dlatego, że nie da się tu dotrzeć autokarem strony lądu. Do laguny dopływają jedynie statki wycieczkowe. Balos jest jednym z najpiękniejszych miejsc na Krecie, nic więc dziwnego, że lagunę można znaleźć na niemal wszystkich kreteńskich pocztówkach.

Heraklion – stolica Krety

Położone na północy wyspy miasto to unikalne połączenie antycznej architektury z doskonałą infrastrukturą turystyczną. Warto tu zwiedzić wenecki fort w porcie oraz stare miasto pełne weneckich perełek architektonicznych.

Rethymnon

To jedno z najpiękniejszych miast na Krecie, w którym łączą się klimaty weneckie z tureckimi. Ciekawa mieszanka architektoniczna zachęca do zwiedzania, a punktem kulminacyjnym jest wizyta w twierdzy Fortezza. Jest to największy zamek, jaki kiedykolwiek wybudowali Wenecjanie.

Plaża Elafonisi

Uważana jest za jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie. Turkusowa woda i różowy piasek wręcz zachęcają do plażowania, można też wybrać się na spacer na wysepkę Elafonisi, na którą można przejść po dosyć płytkiej lagunie. Atrakcją Elafonisi są też stada żółwi, które właśnie to miejsce wybrały sobie na składanie jaj.

Wąwóz Samaria 

To atrakcja dla osób, które lubią aktywny wypoczynek i długie wędrówki. Samaria i Imbros to najpiękniejsze wąwozy na Krecie i w całej Grecji – surowe, pierwotne i położone z dala od ruchu turystycznego. Spacer po ich terenach polecany jest jedynie najwytrwalszym turystom.

polecamy

Wycieczkę

Palmowa plaża preveli, 
klimatyczna wioska spili i 
kreteński piknik w  gaju  oliwnym

Autorska wyprawa na dzikie południe, do niezwykłej plaży Preveli
Palmowa plaża Preveli, klimatyczna wioska Spili i kreteński piknik w gaju oliwnym.

Wąwóz Imbros i Frangokastello z plażowaniem

Dzikie południe, czyli trekking w wąwozie Imbros, nawiedzony zamek Frangokastello i plaża.

Skarby Krety zachodniej

Zjawiskowe, a zarazem jedyne na Krecie naturalne jezioro, dawna stolica wyspy Chania z przepiękną wenecką starówką oraz rejs po malowniczej zatoce Souda.

Rajskie plaże i laguny Balos i Elafonisi

Rajskie plaże, czyli błękitna laguna Balos i różowa Elafonisi w jednym.

Greckie Hawaje – plaża Falassarna i wyspa Gramvousa


Plaża Falassarna to wyjątkowe miejsce, przypomina egzotyczne wyspy Pacyfiku, stąd nazywana jest greckimi Hawajami. .

Laguna Balos i Gramvousa

Rajski relaks
Rajski relaks dla osób, które lubią plażowanie i egzotyczne klimaty. Wypłyń w rejs po bajecznej zatoce! Zobacz wenecką fortecę, z której murów rozciąga się wręcz magiczny widok.

Wąwóz Samaria

Najdłuższy wąwóz Europy
Piesza wędrówka dla lubiących aktywny styl życia przez słynny, 18 km długości wąwóz odwiedzany rokrocznie przez tysiące turystów

Plaża Matala, słynne klify nad morzem Libijskim, starożytna Gortyna – Południe Krety

Wyprawa malowniczą trasą pośród najstarszych gajów oliwnych na południe Krety.

Leave a Reply

Holidea – wycieczki fakultatywne

Santorini, Spinalonga, Pałac w Knossos, laguna Balos, Złota Wyspa Chrissi… te i wiele innych atrakcji czeka Cię na wakacjach z biurem podróży Holidea.

Zapraszamy na wspólną wyprawę po Krecie i okolicznych wyspach!

Ostatnie posty

Człowiek z Tyrolu
11 marca, 2023
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ – Grudzień i Święta w Grecji
11 marca, 2023
Santorini a teoria zaginionej Atlantydy
11 marca, 2023
Cofnij się w czasie, czyli najciekawsze muzea na Krecie
11 marca, 2023