Szukaj
  • Holidea - wycieczki Kreta

Heraklion – co warto zobaczyć w stolicy Krety?

Zaktualizowano: 2 sie 2018

Bez względu na to, w jakim miejscu Krety wypoczywamy, punktem obowiązkowym greckich wakacji jest odwiedzenie stolicy wyspy. Heraklion to wyjątkowe miasto, w którym na każdym kroku można zobaczyć, jak umiejętnie połączono wielowiekową historię z nowoczesnością i atrakcjami dla turystów.


Heraklion - panorama miasta

Heraklion znajduje się na północy Krety, zaledwie 6 kilometrów od mitycznych ruin w Knossos, które przyciągają turystów z całego świata. Co ciekawe, historia miasta jest najprawdopodobniej o wiele dłuższa niż wskazują na to źródła historyczne. Podobno już 2000 lat przed naszą erą miasto pełniło funkcję portu dla Knossos. Udokumentowane źródła wskazują jednak początki miasta na IX wiek przed naszą erą, gdy na tym terenie pojawili się Saraceni. Początkowo miasto było więc portem dla piratów, którzy wyruszali stąd na łupienie bizantyjskich kupców. Kilka wieków później Heraklion dostał się pod panowanie Wenecjan, którzy stworzyli tu prężnie rozwijający się ośrodek handlowy. To właśnie z weneckiego okresu pochodzą najpiękniejsze budowle w mieście.


Efektowne zabytki kultury weneckiej


Zwiedzanie Heraklionu warto zacząć od portu, w którym znajduje się całkiem dobrze zachowana wenecka forteca Rocca al Mare, z której rozciąga się niezwykły widok na morze i okoliczne wyspy. Na spacer po mieście najlepiej wybrać się na piechotę. Cały Heraklion to bowiem kłębowisko niewielkich, pełnych uroku uliczek, na których ruch samochodowy jest jednostronny. Co więcej, zwiedzanie autem nie pozwoli poczuć pełnego uroku i klimatu miasta. Po zwiedzeniu portu warto wybrać się na stare miasto, gdzie zachowało się mnóstwo zabytkowej architektury. Jednym z najpiękniejszych zabytków jest monumentalna XVII-wieczna Fontanna Morosini, która składa się z ośmiu zbiorników i licznych architektonicznych zdobień. Warto również obejrzeć Loggię Wenecką, uznawaną za najpiękniejszy zabytek architektury weneckiej w Hraklionie.


Wyprawa do muzeum i na plażę